A Ka Një Lidhje Mes Kripës Dhe Stresit – Çfarë Duhet Të Keni Kujdes

Mos i humb

Mbahet sot Forumi Ballkanik kundër Anti-Semitizmit, pjesëmarrës zyrtarë të lartë nga rajoni dhe OKB (agjenda)

Sot, në orën 16:00, fillon Forumi Ballkanik kundër Antisemitizmit, me pjesëmarrjen e Sekretarit të Shtetit të SHBA, Pompeo dhe Presidentit të Parlamentit...

Koreja e Veriut thirrje qytetarëve: “Pluhuri i verdhë” i rërës që vjen nga Kina mund të sjellë COVID-19

““Pluhuri i verdhë” nga Kina mund ta sjellë koronavirusin”. Kështu deklaruan autoritetet në Koreja e Veriut, të cilat iu kërkuan qytetarëve që...

Trump e Biden intensifikojnë tubimet, 68 milionë amerikanë kanë votuar tashmë

Kanë ngelur vetëm 6 ditë nga mbajtja e zgjedhjeve presidenciale në SHBA dhe deri tani me miliona shtetas amerikanë kanë hedhur votën...

SHBA: Hakerët rusë shënjestruan shtetet dhe qeveritë lokale

Hakerët e sponsorizuar nga shteti rus kanë pasur në shënjestër dhjetëra rrjete të shtetit amerikan dhe të qeverive lokale në javët e...

Gjuha e njeriut është shumë e ndjeshme ndaj shijeve të cilat përcaktojnë edhe nepsin ndaj ushqimeve të caktuara.

Shija e kripur mund të mos ketë përfitime të mëdha por nxit dëshira dhe neps të paparë.

E gjithë kjo dëshirë për të kripurat ka nxitur shumë pikëpyetje në mesin e ekspertëve sipas të cilëve ka një lidhje të fortë mes kripës, depresionit dhe stresit.

Kripa Dhe Depresioni

Një studim i publikuar në revistën Appetite, zbuloi se sodiumi, përbërësi kryesor i kripës ndihmon në shuarjen e depresionit.

Kjo nuk do të thotë të rrisni sasinë e kripës, por mundohuni ta zëvendësoni me erëza pikante etj, dhe reduktimin ta bëni gradualisht.

Kripa ështa armik i tensionit të lartë, sëmundjeve të veshkave etj, ndaj kujdes nëse vuani nga sëmundje të tilla.

Meshkujt dhe gratë në depresion janë më të prirur të hanë më shumë ushqime me kripë.

Kjo lidhje mes të dyjave nuk nënkupton se sasia e ulët e kripës shkakton depresion, por në psikologjinë e njeriut diçka që të bën të ndihesh mirë, kthehet në rutinë.

Kripa Dhe Stresi

Një studim izraelit sugjeron se njerëzit janë të prirur të hanë gjëra të kripura sepse i bën të ndihen më mirë.

Ata thonë se një sasi e vogël bajamesh apo kikirikësh me kripë mund t’ju ndihmojë të jini më të qetë e më pak të stresuar.

Sipas tyre, ushqimet e kripura ndikojnë tek nivelet e oksitocinës, hormonit të kënaqësisë dhe qetësisë.

Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që kur të jeni të stresuar të hani sasi të mëdha ushqimesh të kripura.

Kjo mund të ketë një ndikim negativ tek pesha trupore dhe te sëmundjet e lartpërmendura.

Për të garantuar një sasi të shëndetshme të kripës, në vend të patatinave të dëmshme ju mund të konsumoni arrorë të kripur.

Ato janë të pasur me yndyrna të shëndetshme. Por edhe këto me sasi jo të tepruar. Një grusht arrorë janë mjaftueshëm.

Një alternativë tjetër është që të konsumoni kastravecë, karrota dhe domate të kriposura lehtë.

Sasia ditore e rekomanduar e sodiumit është më pak se 2300 miligramë në ditë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Mbyllje e dytë e përgjithshme për Greqinë? Rekord infektimesh me Covid-19, ja cilat qytete hyjnë sot në karantinë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ne një mbledhje urgjente te kabinetit ka deklaruar se prej se premtes do te shpalle masa te reja...

Fier, arrestohet pas 12 vitesh 47 vjeçari i dënuar për shfrytëzim prostitucioni

Policia e Fierit kap dhe ndalon një shtetas të shpallur në kërkim për veprën penale “Shfrytëzim prostitucioni”, i dënuar me 4 vjet...

Faktori Që Ndikon Në Shtimin Në Peshë – Këshillat Që Ju Duhen

Ushqyerja e keqe dhe shtimi në peshë janë pjesë e një cikli vicioz që rrezikon shëndetin jo vetëm të të rriturve por...

Kuvendi rrëzon me 96 vota dekretin e presidentit Meta për ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar dekretin e presidentit Ilir Meta për shqyrtimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor të miratuar nga maxhoranca pa...

Haradinaj-Stublla uron popullin e Turqisë për Ditën e Republikës

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, në emër të Republikës së Kosovës dhe popullit të saj, ka uruar popullin...