Akar: Armenia po kryen krime lufte dhe krime kundër njerëzimit

Mos i humb

Zbulohet një organ i ri në kokën tonë

Trupi i njeriut, pavarësisht se sa vite ka që studiohet, vazhdon të na habisë. Një studim i publikuar në “Science Alert” ka...

Francë, sulm me thikë pranë kishës së Notre-Dame në Nisë, tre të vdekur, një gruaje iu pre koka

Sulm me thike në zonën e kishës së Notre-Dame, në Nisë. Sipas të dhënave të para, të bëra me...

Agjencia e KB-së: Irani po ndërton një uzinë nëntokësore

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Bërthamore (IAEA) tha se Irani ka filluar ndërtimin e një uzine nëntokësore pranë objektit të tij bërthamor në...

Humb betejën me Covid-19, ndërron jetë specialistja e shëndetit publik

Covid-19 i merr jetën specialistes së promocionit të shëndetit publik, në Autoritetin Shëndetësor të Tiranës, Mimoza Toska Zoraqi. Lajmi është njoftuar nga...

Ministri i Mbrojtjes Kombëtare të Turqisë, Hulusi Akar deklaroi se “Armenia po kryen krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Nuk respekton as ligjin ndërkombëtar as vlerat njerëzore”. 

Akar iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve pas ceremonisë lidhur me hapjen e vitit të ri arsimor të akademisë ushtarake të Universitetit të Mbrojtjes Kombëtare në të cilën ai mori pjesë bashkë me kolegë të nivelit komandues të Forcave të Armatosura të Turqisë.

Në pyetjen lidhur me shkeljen e armëpushimit nga Armenia dhe sulmin kundër rajonit Ganja, Akar u përgjigj:

“Kjo nuk është një gjë e re. Armenia gjithmonë tregohet agresive, ajo po kryen krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Këtë e kanë bërë si zakon. Qeveria armene po tregohet jashtëzakonisht e pamatur në këtë çështje. Mbështetja e siguruar i ka llastuar jashtëzakonisht. Këta nuk respektojnë as ligjin ndërkombëtar as vlerat njerëzore. Gjithashtu nuk bëhet fjalë as për çështje me pikëpamje morali”, tha Akar duke shtuar:

“Fatkeqësisht sulmuan pa mëshirë Ganjan dhe shumë vendbanime të tjera dhe vazhdojnë sulmet e tyre. Këto sulme nënkuptojnë edhe shkeljen e armëpushimit. Ata vazhdojnë sulmet në mënyrë të paturpshme. Do të vijë një ditë që këta do të japin llogari edhe përpara historisë edhe përpara ligjit ndërkombëtar”.

Ndërsa në pyetjen nëse do të vazhdojë apo jo detyra e mbrojtjes dhe shoqërimit nga elementët e forcave të Armatosura të Turqisë (TSK) për anijen e “Oruç Reis” që është nisur për punimet e kërkimeve sizmike, ministri Akar tha se:

“Bëhet fjalë për të drejtat dhe interesat tona detare. Ne kemi zonat tona të juridiksionit detar në Egje dhe Mesdhe. Kemi zonat tona të juridiksionit detar që janë regjistruar nga ana e OKB-së. Ne zhvillojmë punime plotësisht shkencore dhe teknike në këto zona. Kjo nuk është kërcënim për askënd. Po kryejnë sulme ndaj punimeve shkencore dhe teknike që ne po zhvillojmë. Por, tregojnë çdo përpjekje për të rritur tensionet. Po përfshihen në një lloj të veprimeve provokative. Urojmë që fqinjët tanë të qëndrojnë larg nga këto.

Ministri Akar më tej shtoi se: “Sigurisht që ne si Forca të Armatosura të Turqisë, si Forca Detare jemi në pozicionin që të mbrojmë dhe shoqërojmë këto punime. Edhe ‘Oruç Reis’ në kuadër të punimeve që ka kryer deri më sot vazhdon aktivitetet e saj në mënyrë të planifikuar dhe të programuar. Punimet tona do të vazhdojnë në përfshirje me këtë plan dhe si Forca Detare ne në kuadër të nevojës do të sigurojmë shoqërimin dhe mbrojtjen për anijet tona në fjalë”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

U kërkohet deklarimi i pasurisë, OFL u dërgon formularin 5 personave

Operacioni Forca e Ligjit u ka dërguar formularin pesë personave.  Sipas OFL formulari u është dërguar: Gentian Ajazi, Artan Brahja, Bashkim Shijaku...

Nuk kalon sërish Projektligji për vlerat e UÇK-së

Deputetët e Kuvendit të Kosovës serish nuk i dhanë mbështetje Projektligjit për mbrojtjen e vlerave të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Gent Sejko konfirmohet pozitiv me Covid-19

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko konfirmohet pozitiv me koronavirus. Ai është në gjendje të mirë shëndetësore, me...

“Po fshihen të dhënat e Covid”, Basha: SPAK s’ka nevojë t’i çoj unë fakte, shqiptarët po vdesin trotuareve!

I pyetur nga gazetarët, nëse deklaratat e artikuluara prej tij se qeveria po fsheh shifrat e Covid, si infektimet ashtu edhe viktimat...

Ushqimet Më Të Mira Për Të Mbajtur Në Kontroll Diabetin

Të gjesh kombinimet e duhura ushqimore me qëllimin që të mbash të ekuilibruar nivelet e sheqerit në gjak mund të jetë shumë...