Apple po zhvillon motorin e vet të kërkimit për të konkurruar me Google

Mos i humb

Kërkimi i ri është tashmë i disponueshëm nën iOS 14, megjithëse vetëm në një masë të kufizuar.

Prej kohësh dyshohet se Apple po punon në motorin e vet të kërkimit për të konkurruar me Google. Lajme të tilla ishin shfaqur në gusht.

Kërkimi i Apple në iOS 14

Nëse rrëshqitni në të djathtë në ekranin kryesor nën iOS 14, do të gjeni kërkimin në qendër të vëmendjes. Aty, përdoruesve u ofrohen faqe të ndryshme në internet bazuar në termat e kërkimit të kërkuar më parë, transmeton Telegrafi. Përdoruesit e iPhone mund të shkojnë direkt në faqen e internetit pa asnjë devijim. Google është anashkaluar plotësisht.

Zvarritësi i faqes në internet i quajtur Applebot është përgjegjës për indeksimin e kësaj përmbajtjeje. Kjo është provuar vetëm në gusht dhe është shfaqur gjithnjë e më shumë që nga ajo kohë, siç raporton FT.

Departamenti i Drejtësisë i SH.B.A. së fundmi ngriti një proces gjyqësor kundër Google. Ndër të tjera, bëhet fjalë për një marrëveshje midis Apple dhe Google. Operatori i motorëve të kërkimit transferon deri në 12 miliardë dollarë në vit te Apple në mënyrë që kërkimet e Google të qëndrojnë në shfletuesin Safari.

Kjo praktikë tani mund të ndalohet. Dhe në këtë sfond, përpjekjet e Apple për të zhvilluar motorin e vet të kërkimit marrin një dimension krejt të ri.

Çfarë merr Apple nga ajo

Për vetë Apple, motori i saj i kërkimit mund të jetë një burim i ri i të ardhurave, për shembull përmes të ardhurave nga reklamat dhe rezultateve të sponsorizuara të kërkimit. Do të ishte gjithashtu një mënyrë e mirë për të promovuar më mirë shërbimet tuaja – të tilla si Apple Maps, Apple Music ose Apple TV +.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit