Apple po zhvillon motorin e vet të kërkimit për të konkurruar me Google

Mos i humb

Lleshaj njofton hapjen e 6 zyrave të reja të aplikimit për dokumente biometrike jashtë Shqipërisë. Ja çfarë duhet të dini

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ishte sot për inspektim në zyrën e aplikimit për dokumente biometrike, në Njësinë Administrative nr. 6, Kombinat.

Italia, tre rajone ndryshojnë masat kufizuese, Belgjika nga 1 Dhjetori rihap restorantet

Duke nisur nga dita  nesërme në tre rajone të Italisë, Lombardi, Piemonte dhe Kalabri, do të lehtësohen kufizimet. “Gjithashtu,...

Eksperti i PD: 6 ambulanca në rresht me pacientë duke pritur shtrimin e tyre në spital

Eksperti i shëndetësisë në PD, Gazment Koduzi ka publikuar pamje nga spitali COVID 2 ose ndryshe Sanatoriumi ku disa ambulanca me pacientë...

Zbulohet “shtëpia e barit” në Selanik, arrestohen dy të rinjtë nga Shqipëria

Policia e Selanikut ka arrestuar dy të rinj shqiptarë gjatë ditës së sotme pasi u zbulua se kishin përshtatur një apartament për...

Kërkimi i ri është tashmë i disponueshëm nën iOS 14, megjithëse vetëm në një masë të kufizuar.

Prej kohësh dyshohet se Apple po punon në motorin e vet të kërkimit për të konkurruar me Google. Lajme të tilla ishin shfaqur në gusht.

Kërkimi i Apple në iOS 14

Nëse rrëshqitni në të djathtë në ekranin kryesor nën iOS 14, do të gjeni kërkimin në qendër të vëmendjes. Aty, përdoruesve u ofrohen faqe të ndryshme në internet bazuar në termat e kërkimit të kërkuar më parë, transmeton Telegrafi. Përdoruesit e iPhone mund të shkojnë direkt në faqen e internetit pa asnjë devijim. Google është anashkaluar plotësisht.

Zvarritësi i faqes në internet i quajtur Applebot është përgjegjës për indeksimin e kësaj përmbajtjeje. Kjo është provuar vetëm në gusht dhe është shfaqur gjithnjë e më shumë që nga ajo kohë, siç raporton FT.

Departamenti i Drejtësisë i SH.B.A. së fundmi ngriti një proces gjyqësor kundër Google. Ndër të tjera, bëhet fjalë për një marrëveshje midis Apple dhe Google. Operatori i motorëve të kërkimit transferon deri në 12 miliardë dollarë në vit te Apple në mënyrë që kërkimet e Google të qëndrojnë në shfletuesin Safari.

Kjo praktikë tani mund të ndalohet. Dhe në këtë sfond, përpjekjet e Apple për të zhvilluar motorin e vet të kërkimit marrin një dimension krejt të ri.

Çfarë merr Apple nga ajo

Për vetë Apple, motori i saj i kërkimit mund të jetë një burim i ri i të ardhurave, për shembull përmes të ardhurave nga reklamat dhe rezultateve të sponsorizuara të kërkimit. Do të ishte gjithashtu një mënyrë e mirë për të promovuar më mirë shërbimet tuaja – të tilla si Apple Maps, Apple Music ose Apple TV +.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Të gjithë anëtarët e BE-së do të kenë qasje në vaksinën COVID-19 në të njëjtën kohë

Spahn dhe komisionarja evropiane përgjegjëse për shëndetësinë, Stella Kyriakides, dhanë deklarata për gazetarët pas takimit të mbajtur nëpërmjet internetit me ministrat e...

SHBA, shkon në mbi 277 mijë numri i të vdekurve nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 277.021, prej të cilëve 2.635 kanë humbur...

Picë e Pjekur në Tigan – Si Ta Përgatisni Plot Shije Vetë Në Shtëpi

Kjo është një recetë fantastike, me shije të mrekullueshme e mbi të gjitha krejt e shëndetshme. Kjo recetë kërkon...

Gjykata Kushtetuese e Kosovës jep afatin, vendimi për fatin e qeverisë Hoti merret pas 7 dhjetorit

Gjykata Kushtetuese e Kosovës sot ka përfunduar mbledhjen e saj për rastin e deputetit Etem Arifi i cili ka qenë i dënuar...

“Nëse SHBA ndërhyn për sulm…”, Irani kërcënon se do të kundërpërgjigjet ndaj Emirateve të Bashkuara Arabe

Irani i ka dërguar një mesazh kërcënues Emirateve të Bashkuara Arabe. Siç raportojnë mediat e huaja, mësohet se Teherani ka kërcënuar princin...