Bamje Jahni – Shije Fantastike nga Kuzhina Shqiptare

Mos i humb

Bamjet janë perimet më fantastike, plot shije e të pasura me vlera ushqyese.

Tradita e kuzhinës shqiptare në përgatitjen e bamjeve është e mrekullueshme në shijen që ofron.

Të përgatitura në tavë balte e të pjekura në furrë, gjellë apo edhe supë, bamjet mbeten përherë fantastike në shijen që ofrojnë.

Përgatitja e Bamjeve Jahni në Shtëpi  

Përbërësit

(Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

  • 1.5 kg bamje
  • 2 filxhanë kafeje me vaj ulliri
  • 2 kokrra qepë
  • 4-5 kokrra domate
  • Kripë
  • Majdanoz
  • 2-3 filxhanë kafeje me uthull

Përgatitja

Në rastin kur bamjet janë të freskëta pastrohen nga bishti në formë konike, vendosen në ujë me kripë e uthull për 10 minuta. (Në rastin kur janë të grira ky proces është bërë nga amvisat para se t’i ngrijnë)

Fërkohen me duar që t’u largohet pushi, shpëlahen, kalohen në skuqje të lehtë dhe rreshtohen në tenxhere me bishtat anash duke shtruar në fund feta domatesh.

Në vajin e ullirit që ka mbetur kaurdiset qepa e grirë hollë, hidhen domatet e qëruara nga cipa e të grira hollë dhe vijohet kaurdisja.

Shtohet kripë, majdanoz i grirë, majdanoz i grirë hollë dhe u hidhet bamjeve.

Sipër vihen feta domateje, mbulohen me pjatë, u hidhet lëng mishi ose ujë dhe zihet derisa gjella të mbetet me pak lëng.

Për të mos i’u prishur forma bamjet gjatë shërbimit kthehen në tepsi duke i përmbysur.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit