Banka Botërore do të sigurojë 12 miliardë dollarë shtesë për të trajtuar krizën ‘shkatërruese’ globale të ushqimit

Mos i humb

Banka Botërore njoftoi të mërkurën një fond shtesë prej 12 miliardë dollarësh për të zbutur “efektet shkatërruese” të pasigurisë ushqimore globale në rritje të shkaktuar nga ndryshimet klimatike dhe pushtimi rus i Ukrainës.

Masa, e cila do të sjellë fondet totale të disponueshme për projektet gjatë 15 muajve të ardhshëm në 30 miliardë dollarë, u zbulua disa orë përpara një takimi të madh të Kombeve të Bashkuara për sigurinë globale të ushqimit.

Mes mungesave në rritje të intensifikuar nga lufta në Ukrainë, një prodhues kryesor i drithit, financimi i ri do të ndihmojë në rritjen e prodhimit të ushqimit dhe plehrave, do të lehtësojë tregtinë më të madhe dhe do të mbështesë familjet dhe prodhuesit e cenueshëm, tha Banka Botërore.

“Rritjet e çmimeve të ushqimeve kanë efekte shkatërruese për më të varfërit dhe më të cenuarit”, tha në një deklaratë presidenti i Bankës Botërore, David Malpass.

“Është kritike që vendet të bëjnë deklarata të qarta tani për rritjen e ardhshme të prodhimit në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës”.

Banka njoftoi më parë financim prej 18.7 miliardë dollarësh për projekte të lidhura me “çështjet e sigurisë ushqimore” për Afrikën, Lindjen e Mesme, Evropën Lindore, Azinë Qendrore dhe Azinë Jugore.

Pushtimi i Rusisë në Ukrainë dhe sanksionet ekonomike ndërkombëtare ndaj Moskës kanë ndërprerë furnizimet me plehra, grurë dhe mallra të tjera nga të dy vendet, duke rritur çmimet e ushqimit dhe karburantit, veçanërisht në vendet në zhvillim.

Dhe India gjatë fundjavës ndaloi eksportet e grurit, gjë që rriti çmimet e grurit.

“Vendet duhet të bëjnë përpjekje të bashkërenduara për të rritur furnizimin me energji dhe pleh, të ndihmojnë fermerët të rrisin mbjelljet dhe rendimentet e të korrave, dhe të heqin politikat që bllokojnë eksportet dhe importet, të devijojnë ushqimin drejt biokarburanteve ose të inkurajojnë ruajtjen e panevojshme,” tha Malpass.

Uashingtoni përshëndeti vendimin, i cili është pjesë e një plani të përbashkët veprimi nga huadhënësit shumëpalësh dhe bankat e zhvillimit rajonal për të adresuar krizën ushqimore.

“Lufta ruse kundër Ukrainës është tronditja më e fundit globale që po përkeqëson rritjen e mprehtë të pasigurisë ushqimore akute dhe kronike në vitet e fundit të nxitur nga konflikti, ndryshimet klimatike dhe rëniet ekonomike, të tilla si ato të lidhura me pandeminë Covid-19. tha Departamenti i Thesarit, duke përshëndetur institucionet për punën e shpejtë për adresimin e çështjeve.

Situata do të përkeqësohet vetëm për shkak të luftës në Ukrainë, paralajmërojnë ekspertët, pasi vetëm Rusia dhe Ukraina prodhojnë 30 për qind të furnizimit global të grurit.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken shkoi Nju Jork të mërkurën për të kryesuar një takim të OKB-së mbi sigurinë globale të ushqimit.

Vellamvelly Muraleedharan, ministri i shtetit i Indisë për punët e jashtme, gjithashtu mori pjesë në takim.

Ambasadorja e Uashingtonit në OKB, Linda Thomas-Greenfield, i kërkoi të hënën Nju Delhit të revokojë ndalimin e shpallur të shtunën përballë rënies së prodhimit të shkaktuar kryesisht nga një valë ekstreme e të nxehtit.

Ajo tha se sesioni i së mërkurës synon “të bashkojë vendet për të parë se cilat vende mund të jenë në gjendje të ndihmojnë në plotësimin e boshllëkut” në furnizimet me grurë të shkaktuar nga pushtimi rus i Ukrainës.

Por pasiguria ushqimore kishte filluar të rritet edhe para se Moska të pushtonte fqinjin e saj më 24 shkurt.

Të dhënat e OKB-së treguan se 193 milionë njerëz vitin e kaluar në 53 vende kishin mungesa ushqimore , që do të thotë se ata kishin nevojë për ndihmë urgjente për të mbijetuar.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit