Bashkimi i dy subjekteve në Zvicër, përshëndetet nga krerë dhe personalitete të fesë islame

Mos i humb

Kush do vaksinohen të parët ndaj Covid-19?! OBSH: Të rinjtë e shëndetshëm mund të mos e marrin deri në 2022

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se të rinjtë e shëndetshëm mund të mos marrin vaksinën e coronavirusit deri në vitin 2022.

Nga Butani tek Armenia: Kush janë 5 vendet më të çuditshme në botë

Çdo vend ka gjërat e tij të çuditshme. Dhe ndërsa nuk ka ndonjë parametër për të matur çuditshmërinë e një vendi, është...

Çaji i Hudhrës – Arsyet Shëndetësore Pse Duhet Të Pini Çdo Mëngjes

Në shumë vende të largëta të botës, njerëzit pohojnë efikasitetin e çajit të hudhrës kundër të ftohurës dhe kollës.

Rritje shqetësuese në Evropë/ OBSH: Rastet me COVID-19 kanë arritur nivele rekord në të gjithë botën

Rastet e përditshme të COVID-19 kanë arritur nivele rekord në të gjithë botën, veçanërisht në Evropë dhe kontinentin amerikan, tha Organizata Botërore...

Fundjava që lamë mbrapa, ka shënuar një aktivitet të rrallë dhe me rëndësi të veçantë, sa i përket funksionimit të jetës fetare të shqiptarëve në Zvicër. Ashtu siç edhe kemi raportuar më herët, në pasditën e së dielës, në një takim të përbashkët në mes përfaqësuesëve UBISHZ-zë dhe BISHZ-së është nënshkruar një Marrëveshje, sipas së cilës dy subjektet aktuale bashkohen në një të vetme.

Bashkimi I dy subjekteve fetare në një të vetme në Zvicër është përshendetur nga personalitet të rëndësishme në fusha të ndryshme.

Ushtruesi i detyres Reis Ulema i(BIF të RMV, ) Bashkësia Fetare Islame e Republikës së Maqedonisë së Veriut

Shaqir ef Fetai dërgoi telegram urimi për Komunitetint Musliman Shqiptar neë Zvicër, duke i uruar për këtë akt të madh dhe historik për komunitetin musliman shqiptar në Zvicër.

Kryetari i KMSHZ-së, Mehas ef Alija, zhvilloi një bisede me SKYPE me U.d., Reis Ulema i Bashkësisë Fetare Islame të Republikes së Maqedonisë së Veriu në të cilën e lajmëroi për aktin e shkrirjes dhe formimin e subjektit të ri të përbashket me shkrirjen e dy subjekteve të mëparshme.

U.d., Reis Ulema i Bashkësisë Fetare Islame të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Shaqir ef Fetai, e uroi kryetarin Mehas ef Alija, kryesinë e KMSHZ-së, kuvendarët dhe gjithë kryesitë e xhamive dhe imamët, si dhe xhematet, dhe konfirmoi mbështetje dhe bashkëpunim.

Kryetari i KMSHZ-së Mehas Alija zhvilloi bisedë telefonike edhe me kryetarin e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Bujar Spahiu, i cili uroi për bashkimin dhe per formimin e KMSHZ-së, duke na dëshiruar punë të mbarë dhe suksese. Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, H. Bujar Spahiu u shpreh tej mase i kënaqur me suksesin e komunitetit musliman shqiptar në Zvicër.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Google Search tani ju lejon të kërkoni këngën tuaj të preferuar me një psherëtimë

Google sjellë për të gjithë përdoruesit e telefonave inteligjentë një risi të re. Ata mund të shtypin butonin e mikrofonit në aplikacionin...

Hekurosja e Mbathjeve – Këshilla e Nënave Shqiptare Sot Vlen Më Shumë Se Kurrë

Një herë e një kohë amvisat shqiptare kishin një rregullt strikt sa i përket larjes dhe hekurosjes së ndërresave dhe të mbathurave.

Studentja me aftësi të kufizuara ngjit majën më të lartë të Greqisë

Një studente greke me aftësi të kufizuara ka realizuar ëndrrën e saj për të ngjitur majën e malit Olimp. Eleftheria Tosiou, e...

Biskota me Xhenxhefil – Aromë dhe Shije Perfekte

Biskotat shkojnë me çdo gje, qumësht, çaj, kafe, lëng frutash e çdo gjë tjetër që mund t’ju vijë ndër mend.

NASA dhe Nokia po vendosin një rrjet 4G në Hënë

Shërbimi celular shumë shpejt mund të shkojë përtej kësaj bote. NASA ka firmosur një kontratë me Nokia prej 14.1 milionë dollarësh për...