BE dhe Ukraina nisin negociatat e anëtarësimit

Mos i humb

Bashkimi Evropian nga njëra anë dhe Ukraina dhe Moldavia nga ana tjetër, nisin sot zyrtarisht negociatat në Luksemburg, me qëllim që këto dy vende një ditë të jenë anëtare të BE-së.

Rusia ka kërkuar me të gjitha mjetet të pengojë këtë proces, i cili premton të jetë i gjatë dhe i vështirë, duke i bërë këto dy ish-republika sovjetike të ankorohen në Evropë.

”Ne presim me padurim javën e ardhshme, 25 qershor, kur Ukraina dhe BE-ja do të mbajnë konferencën e tyre të parë ndërqeveritare, e cila do të shënojë fillimin efektiv të procesit të negociatave”, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky javën e kaluar, duke përshëndetur realizimin e një ”ëndrre evropiane”.

Negociatat e anëtarësimit ndërmjet BE-së dhe një vendi të tretë zhvillohen në kuadrin e një konference ndërqeveritare (IGC).

Të Njëzet e Shtatët fillimisht do të hapin zyrtarisht diskutimet me Ukrainën të martën pasdite rreth orës 15:30 (13:30 GMT), më pas me Moldavinë, sipas një burimi diplomatik.

Hapja e këtyre bisedimeve është rezultat i një marrëveshjeje të arritur me vështirësi nga 26 vende të BE-së, të cilat u detyruan të konkurrojnë me zgjuarsi për të bindur të 27-ën, Hungarinë e Viktor Orban, që të mos bllokojë procesin.

Kryeministri hungarez kundërshtoi ashpër çdo diskutim për anëtarësim me Ukrainën duke gjykuar se ky vend nuk ishte gati.

Shteti më i afërt anëtar i BE-së me Rusinë e Vladimir Putinit, Hungaria gjithashtu bllokon të gjithë ndihmën ushtarake evropiane për Kievin.

Orban më në fund ra dakord të largohej nga tryeza e samitit të liderëve në dhjetor, derisa 26 homologët e tij vendosën të hapin këto negociata të anëtarësimit me Kievin dhe Kishinjevin.

Pasi konferenca ndërqeveritare të hapet zyrtarisht, negociatorët fillimisht do të shqyrtojnë legjislacionin e të dy vendeve për të kontrolluar nëse ai është në përputhje me atë të BE-së.

Kjo fazë skanimi në zhargonin e Brukselit, zakonisht zgjat një deri në dy vjet, shpjegoi një burim diplomatik.

”Por, në rastin e Ukrainës apo Moldavisë gjërat do të ecin më shpejt sepse tashmë kemi një ide mjaft të qartë të situatës”, nënvizoi ky diplomat evropian, në kushte anonimiteti.

Megjithatë, do të duhen disa javë, madje edhe disa muaj, para se të hapen në fakt kapitujt e ndryshëm të negociatave.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit