Sonda kineze kthehet në Tokë me mostra shkëmbore nga ana e errët e Hënës

Mos i humb

Sonda hënore e Kinës ”Chang’e-6” u kthye në Tokë me mostrat e para të shkëmbinjve të marra nga ana e errët e Hënës, duke shënuar një moment historik të madh për programin hapësinor të vendit dhe eksplorimin e njerëzimit për fqinjin tonë më të afërt.

Kapsula u ul në stepat e rajonit verior të Kinës të Mongolisë së Brendshme, treguan imazhe të drejtpërdrejta nga televizioni shtetëror kinez.

Kina solli për herë të fundit mostra shkëmbore në dhjetor 2020.

SHBA dhe BS kryen misionet e tyre në vitet 1960 dhe 1970.

Megjithatë, ky ishte misioni i parë për të rikuperuar mostra nga ana e Hënës, e kthyer nga Toka.

Shkencëtarët shpresojnë të japin informacion të ri mbi historinë e formimit të satelitit të Tokës.

Aeroplani hapësinor ”Chang’e-6”, i quajtur sipas perëndeshës kineze të hënës, u ul në rajonin e Polit Jugor të Hënës-Basinit Aitken më 2 qershor.

Studiuesit kinezë supozojnë se mostrat e raportuara do të përbëhen nga shkëmbi vullkanik 2,5 miliardë vjeçar.

Mostrat mund të përmbajnë gjithashtu gjurmë të ndikimeve të mëparshme të meteorit, të cilat mund të ofrojnë të dhëna se si u formua sistemi ynë diellor.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit