BE nuk bie dakord/ Borrell: Nuk ka akoma asnjë marrëveshje mbi sanksionet kundër Bjellorusisë

Mos i humb

OBSH për koronavirusin: Mund ta kenë pasur 1 në 10 persona

Një në 10 persona anekënd globit mund ta ketë pasur koronavirusin, deklaroi OBSH. Në një takim të posacëm të liderëve të organizatës,...

Putin: Kam ndihmuar liderin opozitar Aleksei Navalny të largohet nga Rusia për të marrë mjekimin e duhur

Presidenti rus, Vladimir Putin  deklaroi të enjten se ai  ka ndërhyrë personalisht në mënyrë që lideri opozitar rus, Aleksei Navalny të dërgohej...

Palestinezët protestojnë ndaj fyerjeve të Francës kundër Islamit

Qindra palestinezë organizuan një protestë në qytezën al-Ram në Kuds kundër deklaratave fyese të presidentit francez Emmanuel Macron ndaj Islamit dhe Profetit...

Punimet tek rrethrrotullimi ”Shqiponja”, Policia shërbime shtesë në terren: Drejtuesit e mjeteve të përdorin rrugët alternative, mos sjellin pengesa

Policia apelon drejtuesit e mjeteve që kalojnë nga rrethrrotullimi ‘’Shqiponja’’ që të përdorin rrugët alternative për 4 muajt e punimeve dhe të...

BRUKSEL– Diplomati i lartë i Bashkimit Europian, Josep Borrell, ka deklaruar se kryediplomatët e vendeve anëtare të bllokut nuk kanë mundur të arrijnë një marrëveshje mbi sanksionet kundër Bjellorusisë.

“Ministrat diskutuan çështjen e sanksioneve. Dhe pavarësisht vullnetit të qartë për të miratuar ato sanksione, nuk ishte e mundur të bëhej sot, sepse nuk u arrit unanimiteti i kërkuar.”- ka deklaruar Borrell gjatë një konference për media pas takimit të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së.

Ndër të tjera Borrell tha se çështja do të duhet të konsiderohet nga krerët e vendeve dhe qeverive në Këshillin Europian gjatë kësaj jave.

Kujtojmë se Bjellorusia është përfshirë nga protestat masive që prej datës 9 gusht kur Presidenti Alexandër Lukashenko u rizgjodh në zgjedhjet persidenciale, ndërsa kundërshtarët e tij thonë se këto zgjedhje ishin të manipuluara.Më tej Borrell u shpreh se rezultatet e zgjedhjeve në Bjellorusi ishin të falsifikuara dhe se BE-ja nuk i njeh rezultatet e zgjedhjeve presidenciale bjelloruse.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Aeroplani “përshëndet” çiftin e ri me një “grusht” ujë

Momenti kur seti fotografik i një çifti të ri është shkatërruar nga një aeroplan, është kapur në kamera. Priscila...

E zgjedhura e Trump, merr miratimin e Senatit Amy Coney Barrett në Gjykatën e Lartë

Amy Coney Barrett , është konfirmuar mbrëmë nga Senati amerikan si Gjyqtare e Gjykatës Supreme me 52 vota pro dhe 48 kundër....

970 qytetarë u ndëshkuan për mosrespektim të Ligjit COVID-19

Policia e Kosovës është duke vazhduar me shpërndarjen e tiketave në bazë të ligjit anti-COVID. Gjatë 24 orëve të...

Zyrtari i lartë i BE-së rezulton pozitiv në COVID-19

Zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian, Margaritis Schinas, tha sot se ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin e ri (COVID-19).

Gjykata Themelore liron “Dervish Milicin”, dyshohej për krime lufte

Dervish Krasniqi, i njohur si “Dervish milici”, është liruar nga Burgu i Sigurisë së Lartë, ku ka qenë duke u mbajtur në...