Zbulohet emaili që nxjerr mashtrimin e AKSHI/ E-Albania jashtë funksionit, noterët s’mund të japin shërbim për qytetarët

Mos i humb

Rreziku i vetëvrasjeve të të prekurve me COVID lidhet me hidroksiklorinën

Përdorimi i klorinës apo hidroksikorinës, ilaçe të përdorur kundër covid 19 mbi të gjitha në fazat e para të emergjencës mund të...

Këngëtarit të njohur grek iu gjet armë dhe kokainë në makinë, ja çfarë deklaroi përpara hetuesve

Këngëtari i njohur grek Notis Sfakianakis, u kap mbrëmë nga policia me armë zjarri dhe kokainë në makinë. Ai...

Koreja e Jugut në valën e tretë nga COVID-19? Shteti aziatik raporton shifrën më të lartë të infektimeve ditore prej marsit

Koreja e Jugut ka dhënë alarmin se ka hyrë në një valë të tretë nga COVID-19. Shteti aziatik, një prej të parëve...

Festa e Pavarësisë, Pompeo mesazh urimi: SHBA pranë Shqipërisë si një aleate e palëkundur

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka dërguar një mesazh urimi me rastin e 108-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë.

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit (AKSHI) që administron portalin unik qeveritar e-Albania nuk jep shërbim publik për qytetarët dhe bizneset.

Shqetësimi u ngrit nga Dhoma Kombëtare e Noterëve, të cilët shprehen se rënia e sistemit të AKSHI për shërbimet elektronike iu ka bllokuar punën, duke mos pasur akses për verifikimin e të dhënave.

Por ndërsa shqetësimi i tyre u bë publik AKSHI shpejtoi të përgënjeshtronte lajmin se sistemi ishte në punë.

Emaili është dërguar nga Dhoma Kombëtare e Noterëve për të gjithë noterët ku pranohet defekti teknik në sistemin e AKSHI.

Për arsye të një defekti teknik pranë pajisjeve të AKSHI, ju njoftojmë që për vazhdimin e punës me gjenerimin e numrave të repertorit dhe koleksionit si dhe printimin e cover për aktet Noteriale, platforma do të aksesohet në një ambient tjetër

Si pasojë e rënies së sistemit, noterët nuk kanë pasur akses për verifikimin e të dhënave dhe janë detyruar që të ndalin shërbimet për aplikimet në Hipotekë. Ata thonë se është e pafalshme që pas shpenzimit të miliona eurove nga AKSHI të bjerë sistemi.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rreziku i vetëvrasjeve të të prekurve me COVID lidhet me hidroksiklorinën

Përdorimi i klorinës apo hidroksikorinës, ilaçe të përdorur kundër covid 19 mbi të gjitha në fazat e para të emergjencës mund të...

Europa pa vaksinë ndaj COVID-19 para 2021, Agjencia e Barnave cakton datat për të shqyrtuar aplikimet e Pfizer dhe Moderna

Europa duket se me të gjitha gjasat do e mbyllë këtë vit pa një vaksinë ndaj COVID-19. Agjencia Europiane...

Kosova regjistron 10 të vdekur dhe 521 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 10 viktima nga koronavirusi...

Zvicra shtrëngon masat deri më 23 dhjetor, për t`i zbutur ato në Krishtlindje

Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset planifikon të shtrëngojë masat e koronavirurit deri në Krishtlindje. Por vetë festa  familjare do të mundësohet të...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Publikohet ekstrakti i tretë i listave, ja si mund ta verifikojë emrin gjithsecili

Ministria e Brendshme publikon sipas përcaktimeve ligjore, ekstraktin e tretë të listave zgjedhore për zgjedhjet për Kuvendin e Shqipërisë, të datës 25...