Zbulohet emaili që nxjerr mashtrimin e AKSHI/ E-Albania jashtë funksionit, noterët s’mund të japin shërbim për qytetarët

Mos i humb

Faktori Që Ndikon Në Shtimin Në Peshë – Këshillat Që Ju Duhen

Ushqyerja e keqe dhe shtimi në peshë janë pjesë e një cikli vicioz që rrezikon shëndetin jo vetëm të të rriturve por...

Studimi i fundit: Rreth 100 mijë persona infektohen me koronavirus çdo ditë në Angli

Një studim i Kolegjit Imperial në Londër thote se rreth 100,000 persona janë duke u infektuar me koronavirus çdo ditë në Angli.

Kryeministri çek kërkon dorëheqjen e ministrit të Shëndetësisë

Kryeministri çek, Andrej Babis, tha se do ta shkarkojë ministrin e Shëndetësisë, Roman Prymula, nëse ai nuk jep dorëheqje për mbajtjen e...

Trump: Kryesoj në shtetet e lëkundura; anketat janë gabim

Presidenti Trump tha të mërkurën në komente për shtyp se gëzon mbështetje shumë më të madhe në shtetet e lëkundura se ç’tregojnë...

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit (AKSHI) që administron portalin unik qeveritar e-Albania nuk jep shërbim publik për qytetarët dhe bizneset.

Shqetësimi u ngrit nga Dhoma Kombëtare e Noterëve, të cilët shprehen se rënia e sistemit të AKSHI për shërbimet elektronike iu ka bllokuar punën, duke mos pasur akses për verifikimin e të dhënave.

Por ndërsa shqetësimi i tyre u bë publik AKSHI shpejtoi të përgënjeshtronte lajmin se sistemi ishte në punë.

Emaili është dërguar nga Dhoma Kombëtare e Noterëve për të gjithë noterët ku pranohet defekti teknik në sistemin e AKSHI.

Për arsye të një defekti teknik pranë pajisjeve të AKSHI, ju njoftojmë që për vazhdimin e punës me gjenerimin e numrave të repertorit dhe koleksionit si dhe printimin e cover për aktet Noteriale, platforma do të aksesohet në një ambient tjetër

Si pasojë e rënies së sistemit, noterët nuk kanë pasur akses për verifikimin e të dhënave dhe janë detyruar që të ndalin shërbimet për aplikimet në Hipotekë. Ata thonë se është e pafalshme që pas shpenzimit të miliona eurove nga AKSHI të bjerë sistemi.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Samsung poston të ardhurat më të larta që ka pasur ndonjëherë nga shitjet e telefonave

Samsung Electronics ka njoftuar fitimet tremujore për periudhën korrik-shtator 2020. Kompania raportoi fitimin e saj operativ të tremujorit të...

Turqia dënon ashpër sulmin brenda kishës në qytetin Nice të Francës

Turqia ka dënuar ashpër sulmin e kryer sot brenda një kishe në qytetin Nice të Francës. Në një deklaratë...

Erdoğan zotohet për unitet në 97-vjetorin e Ditës së Republikës

Turqia sot shënoi 97-vjetorin e Ditës së Republikës, e cila përkujton themelimin e emrit të kombit dhe shpalljen e statusit të vendit...

Azerbajxhani i dorëzoi Armenisë kufomat e 30 ushtarëve të vrarë

Hikmet Hajiyev, ndihmësi dhe këshilltari i politikës së jashtme të presidentit të Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, tha se ushtria azerbajxhanase i dorëzoi ushtrisë...

Arabi Saudite, arrestohet një person për sulm ndaj Rojës së Konsullatës franceze

Autoritetet saudite njoftuan sot arrestimin e një personi i cili sulmoi me një "mjet të mprehtë" rojen e sigurisë në Konsullatën Franceze...