Berna, në krye të listës, kryeqyteti më pak stresues

Mos i humb

Rama dhe Veliaj inspektojnë kantieret e rindërtimit në Lanabregas: Janë 359 kantiere të hapura; të hënën miratojmë 250 të fundit

Kryeministri Edi Rama, kryebashkiaku Erion Veliaj dhe ministri i Shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj inspektuan punimet për rindërtimin e banesës së familjes...

Ukrainë, 22 persona kanë humbur jetën pas rrëzimit të një avioni ushtarak

Të paktën 22 persona, përfshirë studentë nga një shkollë ushtarake, mbetën të vrarë dhe dy të tjerë të plagosur rëndë pas rrëzimit...

Ndër shtetet më të goditura në Europë, shkon në mbi 10 mijë numri i viktimave nga COVID-19 në Belgjikë

Ka shkuar në mbi 10 mijë numri i viktimave nga koronavirusi në Belgjikë, duke u bërë këtë shtet si ndër më të...

Zëvendësimi i gjyqtares Ginsburg/ Zbulohet emri, ja kandidatja e Trump për në Gjykatën Supreme

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump raportohet se dëshiron të dominojë gjyqtaren konservatore, Amy Coney Barrett në Gjykatën Supreme, vetëm disa...

Nëse po e kërkoni një vend pa stres, atëhere mund të dëshironi të merrni parasysh ta vendosni Bernën në krye të listës suaj. Një studim i ri i hodhi një vështrim jetës, mjedisit, financave dhe shëndetit në 33 kryeqytete të vendeve të OECD-së dhe renditën Bernën si kryeqytetin më pak stresues.

Ndërmarrësi gjerman i hipotekave Baufi24 ka analizuar 33 kryeqytete botërore bazuar në katër kategori (jeta e qytetit, mjedisi, financat dhe shëndetësia), duke i renditur ato nga më së paku në stresuese.

Ndotja e ajrit, orët e diellit, niveli i papunësisë, dendësia e popullsisë, janë faktorë më shumë që mund të rrisin ose të lehtësojnë barrën e jetës së përditshme urbane. Një studim nga ndërmjetësi gjerman i hipotekave Baufi24 ka analizuar drejtuesit mjedisorë dhe financiarë të stresit, si dhe aspektet personale dhe sociale, për të identifikuar se cilat popullata urbane janë më të ekspozuara ndaj stresit.

Banorët e qytetit zviceran të Bernës duket se po jetojnë jetën më pak stresuese, e ndjekur nga banorët e Oslo, Luksemburg, Stokholm dhe Madrid. Në anën tjetër të shkallës është Santiago, Kili, për shkak të cilësisë së dobët të ajrit dhe dendësisë së lartë të popullsisë. Të përfshira në analizë janë 33 qytete kryeqytetase të vendeve të OECD.

Kategoria “jeta e qytetit” heton aspekte të tilla si shpenzimet e qirasë, bllokimet e trafikut dhe aksidentet, dendësia e popullsisë dhe orari i punës. Më në fund, studimi eksploron metrikë të lidhura me shëndetin si jetëgjatësia, shpenzimet shëndetësore, depresioni dhe shkalla e vetëvrasjeve, si dhe numri i mjekëve. Në botën pas pandemisë, disponueshmëria e mjekëve dhe cilësia e përgjithshme e kujdesit mjekësor ka të ngjarë të luajë një rol vendimtar kur zgjidhni se cilin qytet ta thërrasë në shtëpi. Berna shënon veçanërisht mirë në kategorinë e shëndetit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Akuza për korrupsion e nxjerrje sekreti hetimor/ GJKKO lë në fuqi pezullimin e zv.drejtorit të OFL-së, Artan Shkëmbi

GJKKO ka lënë sot në fuqi masën e pezullimit për Artan Shkëmbin, zv.drejtori i Operacionit Forca e Ligjit, pas akuzave për korrupsion...

Raporti i BERZH: Brenda 2020 ekonomia shqiptare bie me 9%. Ja sa parashikohet rimëkëmbja për 2021

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim parashikon që për 2020 ekonomia shqiptare do të pësojë një goditje të fortë duke rënë me...

Meta mesazh të fortë në Ditën Botërore të të Moshuarve: T’iu rriten menjëherë dhe ndjeshëm pensionet!

Në Ditën Ndërkombëtare të të Moshuarve, Presidenti Ilir Meta thekson se kjo shtresë e shoqërisë ka nevojë për mirënjohje, respekt dhe vlerësim,...

Hysni Gucati sot paraqitet në Speciale

Hysni Gucati do të paraqitet sot për herë të parë para Dhomave të Specializuara në Hagë. Kryetari i Organizatës...

“Paketa e ilaçeve të Covid-19, deri në 600 mijë lekë”! Farmacistja i tregon çmimet, Basha: Duhet rimbursim 100%

Gjatë takimeve me bizneset në Durrës, kryedemokrati Lulzim Basha është ndalur te një farmaci, ku ka diskutuar me farmacisten lidhur me kushtet...