Brexit/ Franca dhe BE vendosin rregulla të ashpra: Britania nuk është më e besueshme

Mos i humb

Turqia “i rrëmben” grekëve Qipron e Veriut, të djathtët fitojnë zgjedhjet

Nacionalisti djathtë Ersin Tatar ka fituar zgjedhjet presidenciale në Qipron e Veriut. Tatari, i cili  është mbështetës i idesë...

Gara presidenciale në SHBA, Biden: Trump nuk pyet për të moshuarit

Donald Trump dhe Joe Biden, shkëmbyen akuza në distancë, ndërsa vijojnë fushatën në shtetet që mund të rezultojnë vendimtare për zgjedhjen e...

Shifra alarmante! Argjentina bëhet vendi i 5 në botë që kalon mbi 1 milion të infektuar me Covid-19

Argjentina është bërë shteti i pestë në botë që ka kaluar shifrën e 1 milion të infektuarve nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve...

”Jemi drejt falimentimit”, Basha nxjerr videon e pronarit të lokalit: Biznesi i vogël më i prekuri nga kriza, ka nevojë për ndihmë urgjente

Kreu i PD, Lulzim Basha ka publikuar videon e një pronari lokali i cili thotë se biznesi i vogël në Shqipëri është...

FRANCË- Presidenti francez Emmanuel  Macron dhe liderat e tjerë të BE-së do të vendosin rregulla të ashpra për çdo marrëveshje tregëtare me Britaninë, ku dhe kanë paralajmëruar se oferta e Kryeministrit Boris Johson për të shkelur traktatin e Brexit ka treguar që fjalës së Britanisë nuk mund ti besohet.

Diplomatët e BE-së kanë thënë se duke filluar nga dita e enjte në një samit që do të mbahet për çështjen e Britanisë, udhëheqësit do ti bëjën thirrje shefi të negociatorit të Brexit të BE Michel Barnier, që të siguroj garanci të barabartë, për bizneset evropiane që konkurrojnë më kompanintë britanike, mbështetur kjo nga e drejta që Brukseli të ndërmarrë veprime të shpejta ndëshkuese nëse Britania shkel angazhimet e saj.

Gjtihashtu Franca dhe BE kërkojnë të ruajnë  të drejtën e kuotave të peshkimit në ujrat britanike, duk e lënë shefin e Michel Barnier të ketë hapsirë të kufizuar. Bashkimi Evropian dëshiron të sigurojë të drejta të qëndrueshme për peshqit në ujërat britanike, një çështje e rëndësishme për Francën, ku komunitetet e peshkimit bregdetar janë politikisht me ndikim. Britania dëshiron një marrëveshje më shumë si ajo e Norvegjisë jo-anëtare e BE, sipas së cilës caktohen kuotat çdo vit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që...

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Frikë nga mbyllja? Rriten shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektantët në Gjermani

Rriten sërish shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektuesit në Gjermani. Kështu ka deklaruar zyra e Statistikave, teksa shteti me ekonominë më të...

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.