Britani, baret dhe restorantet filluan të mbyllen herët në kuadër të masave Covid-19

Mos i humb

Katër oficerët francezë nën hetim për dhunimin e producentit me ngjyrë, dy prej tyre në paraburgim

Katër oficerët e policisë franceze, përgjegjës për  dhunimin e një producenti me ngjyrë, do të hetohen penalisht. Video e oficerëve të bardhë...

Valteri i kthehet keq Lleshajt: Ke nostalgji për sistemin e diktaturës. Ja si i përgjigjet ministri i Brendshëm

Deputeti Halit Valteri ka replikuar me ministrin e Brendshëm Sandër Lleshaj sa i takon ligjit që lidhet me kompetencat e Policisë së...

Turqi, arrestohen 11 të dyshuar për lidhje me DEASH-in

Gjithsej 11 persona për lidhje të dyshuara me grupin terrorist DEASH, u arrestuan në provincën perëndimore të Izmirit në Turqi, tha sot...

PD tjetër denoncim për Rindërtimin, Duma: Durrësi totalisht i braktisur, asnjë ndërtim s’ka mbaruar. 99.1% e fondit limit është akorduar

Partia Demokratike ka ardhur sot me një tjetër video denoncuese, kësaj radhe nga ish-deputetja Grida Duma. Duma nga Durrësit...

Në kuadër të kufizimeve që kryeministri britanik, Boris Johnson me arsyetimin se rastet Covid-19 kanë “arritur në një pikë kthese të rrezikshme” ka marrë vendimit që baret dhe restorantet në vend të mbyllën në orën 22:00.

Mbyllja e bareve dhe restoranteve ka filluar në orën 22:00 në kuadër të masave që janë marrë në luftën kundër Covid-19.

Është vërejtur se para orarit të mbylljes së këtyre bizneseve ka filluar paralajmërimi i klientëve dhe mbledhja e karrigeve dhe tavolinave jashtë nga punonjësit.

Ndërkohë edhe policia ka paralajmëruar bizneset duke ushtruar kontrolle nëpër vendet e argëtimit.

Me mbylljen, vaçanërisht të vendeve të argëtimit rrugët u boshatisën në masë të madhe.

Ndaj bizneseve që nuk zbatojnë masat e reja të cilat do të vazhdojnë për 6 muaj, do të aplikohen gjoba me vlerë 10 mijë sterlina. Qeveria me kufizimet e reja që kanë kryesisht në objektiv baret dhe restorantet, synon të ul rastet me Covid-19 të përhapur muajt e fundit kryesisht në mesin e të rinjve.

Masat tjera

Gjithashtu në kuadër të masave të reja vendosja e detyrueshme e maskave do të jetë e vlefshme edhe për dyqanet e shitjes me pakicë, taksitë dhe sektorin e akomodimit. Ndërsa nuk do të vihen në zbatim planet për rihapjen, pjesërisht të stadiumeve më 1 tetor. Pjesëmarrja në ceremonitë martesore nga 30 do të ulet në 15 persona.

Rastet arritën shifër rekorde

Me 6.634 rastet e shënuara më 24 shtator në vend thuhet se ky ishte numri më i lartë i rasteve të shënuara në vend që nga fillimi i pandemisë së Covid-19.

Në Britani e cila me 41.902 vdekje është vendi me numrin më të lartë të vdekjeve në Evropë, këshilltari shkencor i qeverisë Patrick Vallance, në një deklaratë më 20 shtator tërhoqi vëmendjen se rastet me COVID-19 janë dyfishuar çdo javë dhe paralajmëroi se nëse vazhdohet në këtë mënyrë në mesin e tetorit numri i rasteve mund të arrijë në 50 mijë në ditë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Galaxy S20 FE do të marrë One UI 3.0 (Android 11) më shpejt sesa pritej

Në fillim të kësaj jave, Samsung ka publikuar udhërrëfyesin për azhurnimin One UI 3.0, duke konfirmuar planet për azhurnimin e mbi 40...

Presidenti Vuçiç paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të...

Pas 40 vitesh banim në shtëpinë e tij, i moshuari bën zbulimin e pazakontë

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një 68-vjeçar ka zbuluar një bodrum që shërbente si strehë të sulmeve ajrore...