Britani e Madhe/ Covid fut në izolim 12 milionë njerëz

Mos i humb

“Paketë të tretë për COVID”, Spiropali i kthehet Hajdarit: S’u bë deti kos, buxheti nuk është ‘sofra’ e Sudes

Nga foltorja e Kuvendit, ministrja për Marrëdhënien me Parlamentin, Elisa Spiropali i kthehu përgjigje akuzave të deputetes Rudina Hajdari dhe Ralf Gjonit...

Rama nga Vlora: I uroj festën e Pavarësisë dhe Ditën e Flamurit Thaçit dhe bashkëluftëtarëve të tij që sot nuk gjenden në shtëpi

Kryeministri Edi Rama ka uruar nga Vlora në Ditën e Flamurit Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe ish-krerët e tjerë të UÇK-së...

Një Orë Gjumë më Tepër – Efektet e Papritura Dhe Ndikimi në Organizëm

Kur vjen koha për t’u zgjuar, njeriut i duket sikur edhe pesë minuta shtesë në shtrat kanë rëndësi. Në...

Tjetër tërmet i fuqishëm në Turqi, nuk ka raportime për viktima

Agjencia e Menaxhimit të Katastrofave në Turqi ka njoftuar se një tërmet me madhësi 4.7 e shkallës Rihter u regjistrua mëngjesin e...

Duke filluar nga mesnata e kaluar, gati 12 milionë njerëz në Britaninë e Madhe (nga një popullsi totale prej 66 milionë) janë vënë përsëri në bllokim. 

Masat lokale, të cilat prekin kryesisht rajonet e Anglisë Verilindore dhe zonat metropolitane të Mançesterit dhe Birminghamit, janë përgjigja ndaj numrave në  rritje të infeksioneve që dje ishin mbi 4,000 në të gjithë vendin. 

Masat e reja kërkojnë mbylljen e pubeve dhe restoranteve në orën 22 në mbrëmje dhe ndalimin e shoqërimit me njerëz jashtë familjes, përveç rekomandimit për të përdorur transportin publik vetëm kur është e nevojshme. 

Por frika tani është se këto masa mund të shtrihen në pjesën tjetër të vendit, duke filluar me Londrën, ku rastet e koronavirusit janë dyfishuar në dy javët e fundit.

Të hënën e kaluar hyri në fuqi “rregulli i gjashtës”, i cili ndalon grumbullimet, madje edhe në shtëpi me të afërmit, në grupe me më shumë se gjashtë vetë. 

Por qeveria e Londrës duket se është në panik të plotë dhe lajme të pakonfiruara thonë që nëse infeksionet nuk ulen brenda dy javësh, do të ketë bllokim i ri mbi  bazë kombëtare.

Shqetësimi i Downing Street është se situata do të dalë nga kontrolli dhe Britania do të jetë viktima e një vale të dytë, si ajo që ndodhi në Spanjë.

Por Johnson, pas kaq shumë pasigurish dhe rrëmujash në fillim në menaxhimin e pandemisë, këtë herë nuk dëshiron të marrë rreziqe

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Grabitet banesa në Tiranë, morën biizhuteri e sende me vlerë. Ja sa para vodhën hajdutët

Policia e Tiranës ka arrestuar 6 persona në orët e fundit, pasi akuzohen për vepra të ndryshme penale. Uniformat...

Ushqimet e Darkës Që Ju Fryjnë Pa E Ditur

Darka, si vakti i fundit i ditës, luan një rol të rëndësishëm në mbarëvajtjen e punëve në organizëm jo vetëm gjatë natës.

Shpërthim në një depo në Britani: Rregjistrohen disa të lënduar, ende nuk ka viktima të konfirmuara

Shërbimet e urgjencës kanë konfirmuar se ka pasur një numër të madh të lënduarish në një shpërthim në një depo në Bristol...

Zëvendëskryeministër në qeverinë e re malazeze, shqiptari Abazovic me tone të ashpra në Kuvend: Duam marrëdhënie të reja me Serbinë

Dritan Abazoviç, i emëruar si zëvendëskryeministër në Qeverinë e Malit të Zi dhe tha se ekzekutivi i ri dëshiron marrëdhënie të mira...

Hungaria s’e pranon propozimin aktual të buxhetit evropian: Çdo shtet anëtar ka të drejtën e vetos

Buxheti i Bashkimit Evropian dhe pakoja financiare për rimëkëmbje pas pandemisë, nuk mund të hyjnë në fuqi pa miratimin e Hungarisë, dhe...