Shkencëtarët përcaktojnë se cili grup gjaku mbron nga COVID-19

Mos i humb

Mbi 5 mijë gra me kancer gjiri, Manastirliu apel grave: Program kombëtar për depistimin e çdo gruaje 50-69 vjeç, mos neglizhoni shëndetin

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale Ogerta Manastirliu ka bërë një apel të fortë nga marshimi i zhvilluar në Elbasan nga organizata...

Shpargu, Një Perime për Mbretër, Perandorë dhe Sulltanë

I gjithë Mesdheu nga Spanja në Itali e më tutje në Turqi është angazhuar në rritjen e shpargut, modernisht i quajtur edhe...

Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që...

Musaka me Presh dhe Krem Qumështi – Shije Speciale

Kuzhina shqiptare është fantastike në shijet e larmishme që ofron. Receta të ëmbla dhe të kripura, shije plota e...

Shkencëtarët kanë zbuluar se si lloji i gjakut mund të luajë gjithashtu një rol në sëmundjen e rëndë që do të zhvillohet një person që infektohet me COVID-19.

Gjithashtu, është përcaktuar se njerëzit me diabet dhe apnea (ndërprerje e shkurtër periodike e frymëmarrjes gjatë gjumit) janë një grup me një rrezik në rritje të shtrimit në spital.

Ata thonë se grupi i gjakut gjithashtu luan një rol në ashpërsinë e infeksionit.

Këto të dhëna u nxorën në dritë nga një studim i ri nga Universiteti i Warwick, dhe gjetjet erdhën pas raporteve sistematike nga studime të tjera që raportuan rezultatet e COVID-19 në pacientët të cilët gjithashtu ishin diagnostikuar me apnea obstruktive të gjumit. Rezultatet u botuan në revistën shkencore Sleep Medicine Reviews.

Një nga hulumtimet tregoi se në pacientët që kanë diabet dhe që janë të shtruar në spital për shkak të koronavirusit, dhe që marrin terapi për apnea obstruktive të gjumit, rreziku i vdekjes është rritur deri në 2.8 herë.

Apnea obstruktive e gjumit rrit rrezikun e vdekjes me 2.8 herë nëse një pacient është i infektuar me koronavirus.

Problemi është se rreth 85 përqind e rasteve të apnesës obstruktive të gjumit janë në të vërtetë të pazbuluara, pra pa një diagnozë, dhe pa të dhëna të qarta për këtë, është e vështirë të përcaktohet saktësisht se sa njerëz me këtë çrregullim mund të kenë përjetuar një formë më të rëndë të COVID-19.

Një grup i gjakut siguron një mbrojtje nga shtrimi në spital?

Një grup tjetër studiuesish zbuluan se grupi i gjakut ka ndikim në rrezikun e marrjes së koronavirusit. Kompania gjenetike “23andMe” pretendon se grupi i gjakut është i lidhur me rrezikun e koronavirusit, megjithëse nuk është e qartë se sa dhe nëse ka mënyra në të cilat mjekët mund të veprojnë në të.

Pacientët me grup gjaku zero kanë më pak gjasa të shtrohen në spital?

Shkencëtarët nga kompania e përmendur vëzhguan ADN-në e më shumë se një milion njerëzve.

Më shumë se 15,000 prej tyre kishin një test pozitiv për koronavirus, dhe nga këta 1,131 pacientë u shtruan në spital. Të gjitha të dhënat e mbledhura përforcojnë provat për rolin e grupeve të gjakut A, B dhe 0 në gjenetikën e koronavirusit.

“Të dhënat tona mbështesin një rol në ndjeshmërinë ndaj infeksioneve, duke sugjeruar që grupi i gjakut O është mbrojtës ndryshe nga të tjerët,” tha raporti i tyre.

Përveç grupit të gjakut, mbipesha është një rrezik shumë më i lartë, i cili dyfishon mundësinë e shtrimit në spital.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Bolivi, anulohen akuzat për terrorizëm kundër Moralesit

Gjykata boliviane ka anuluar akuzat për terrorizëm dhe kryengritje kundër ish-presidentit Evo Morales, menjëherë pas fitores presidenciale të Luis Arce-s nga partia...

Forcat turke arrestojnë 33 të dyshuar të FETO-s në gjithë vendin

Forcat turke të sigurisë arrestuan sot 33 persona nën dyshimin për lidhje me organizatën terroriste FETO, grupi që qëndron pas grushtit të...

SHBA, rritet në 231.174 numri i të vdekurve nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 231.174, prej të cilëve 663 kanë humbur...

Aeroplani “përshëndet” çiftin e ri me një “grusht” ujë

Momenti kur seti fotografik i një çifti të ri është shkatërruar nga një aeroplan, është kapur në kamera. Priscila...

E zgjedhura e Trump, merr miratimin e Senatit Amy Coney Barrett në Gjykatën e Lartë

Amy Coney Barrett , është konfirmuar mbrëmë nga Senati amerikan si Gjyqtare e Gjykatës Supreme me 52 vota pro dhe 48 kundër....