Britania e Madhe në zgjedhje të përgjithshme, mbahen më 4 korrik

Mos i humb

Rishi Sunak do të thërrasë zgjedhjet e përgjithshme për 4 korrik, raporton Sky News.

Lëvizja befasuese vjen pas disa thashethemeve në ditët e fundit se Kryeministri mund të shkonte në zgjedhje më herët nga sa mendohej më parë.

Sunak ka thënë prej muajsh që zgjedhjet do të ndodhin në “gjysmën e dytë të vitit”, por kishte refuzuar të caktonte një datë.

Supozimi në Westminster ishte se ai do të thërriste votimin në vjeshtë, për t’i dhënë partisë së tij më shumë kohë për të krijuar terren kundër Laburistëve.

Partia e Sir Keir Starmer është përpara me rreth 20 pikë pasi ai u përpoq të transformonte Laburistët pas humbjes së tyre historike në 2019.

Zëvendëskryeministri Oliver Dowden në veçanti ka bërë presion për zgjedhjet e verës, sipas redaktores politike të Sky News, Beth Rigby.

“Pas këtyre shifrave të mira të inflacionit, Fondi Monetar Ndërkombëtar që përmirëson parashikimet e rritjes, Britania e Madhe që del nga recesioni, kryeministri duket se do të shkojë në zgjedhje në verë.”

Sipas rregullave parlamentare, duhet të kalojnë 25 ditë pune ndërmjet shpërndarjes së parlamentit – me kërkesë të kryeministrit – dhe daljes së votuesve në qendrat e votimit.

Duke qenë se zgjedhjet e përgjithshme duhet të mbahen çdo pesë vjet, dita e fundit që mund të ishte bërë një votim ishte 28 janari 2025.

Sidoqoftë, konservatorët në vitin 2019 rivendosën pushtetin e kryeministrit për të thirrur zgjedhjet në një kohë të zgjedhjes së tyre brenda pesë viteve.

Zgjedhjet e fundit të përgjithshme u mbajtën në vitin 2019, kur Boris Johnson fitoi konservatorët një dërrmues ndaj Partisë Laburiste të Jeremy Corbyn.

Që atëherë, ka pasur dy kryeministra të tjerë, Liz Truss dhe z. Sunak, dhe shumica prej 80 vendesh e konservatorëve është zvogëluar.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit