Britania e Madhe zgjat ditët e karantinimit të personave të prekur nga Covid

Mos i humb

Nisja e grevës së naftëtarëve në Ballsh, Mehmetaj: Qeveria Rama i përbuzi dhe i rrahu

sh-deputetja e LSI-së Kejdi Mehmetaj, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan rreth nisjes së grevës të naftëtarëve në Ballsh.

Prej 1 viti në çadër, kryefamiljari në Mallkuç të Krujës: Shteti po na pengon, shtëpinë do ma bënin fondacionet fetare, por Bashkia do 5...

Disa familje në Mallkuç të Bubqit në Krujë, prej 21 shtatorit të 2019 ose 26 nëntorit janë në çadra ose konteinerë teksa...

Forcat “Shigjeta” arrestojnë tre të rinj, njëri prej tyre mbante në çantë…

Forca e posaçme “Shigjetat” ka arrestuar tre të rinj që janë kapur me disa doza lëndë narkotike, si dhe ka sekuestruar një...

Lulerradhiqja, Shëronjësja e Mirë e Njeriut

Lulerradhiqja, kjo barishte e fuqishme ka qenë dhe mbetet e preferuara ndër breza, jo vetëm për aftësitë shëruese por edhe vlerat ushqyese.

Koha në të cilën njerëzit me simptoma koronavirusi duhet të qëndrojnë në vetëizolim do të rritet në Angli nga shtatë, në 10 ditë. Kjo vjen ndërsa qeveria po përpiqet të evitojë një rikthim të virusit në britaninë e madhe.

Aktualisht, njerëzit që shfaqin simptomat kryesore, kollë të vazhdueshme, temperaturë dhe humbje të shijes apo nuhatjes, duhet të vetë izolohen të paktën për një javë.

Masa vjen pasi kryeministri britanik Johnson paralajmëroi për shenjat e një vale të dytë të pandemisë në pjesë të Europës.

Ndërkohë qeveria pritet të rishikojë edhe kufizimet në leicester, një muaj pasi qyteti u vendos në izolim pas një rritje të rasteve atje.

Kërkesa e Britanisë së Madhe që personat që rezultojnë pozitivë të izolohen për shtatë ditë, ka qenë në fakt gjithnjë më e ulët krahasuar me vende të tjera që kërkojnë 10 apo edhe më shumë ditë izolim për ta.

Por duke qenë se koronavirusi është i ri, nuk ka siguri se sa gjatë një person i prekur mund të jetë infektues.

Kërkimet tregojnë se një person mund të infektojë të tjerë që dy ditë para se simptomat të zhvillohen dhe të vazhdojë të jetë i tillë gjatë periudhës që kanë simptoma. Zakonisht kjo nuk zgjat më shumë se shtatë ditë. Ata që zhvillojnë simptoma edhe më gjatë, këshillohen të vazhdojnë vetëizolimin. Por, vendimi për të bërë të detyrueshëm izolimin për 10 ditë, për të gjithë të prekurit, është marrë për disa arsye.

Ka të dhëna se njerëzit vazhdojnë të përhapin virusin edhe pasi simptomat përfundojnë.

Një tjetër faktor është edhe identifikimi, gjithnjë e më shumë i personave të prekur që nuk shfaqin simptoma.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Samsung Galaxy A72 vjen me 5 kamera

Telefoni inteligjent i mesëm do të marrë një tele-kamerë shtesë me zmadhim optik 3x. Samsung supozohet të instalojë një...

Bruksel, punonjësit e transportit publik në grevë

Në Bruksel ka filluar greva njëditore e punonjësve të transportit publik (AA). Greva ka ndikuar negativisht ndaj qytetarëve që...

Tensioni i ashpër Greqi-Turqi, Pompeo takime me zyrtarët e lartë në Selanik: Çështjet e kufijve detarë duhen zgjidhur …

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, zhvilloi të hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias në një kohë tensionesh mes...

Maqedonia e Veriut drejt hapjes së kufijve pa kushte, pritet vendimi nga qeveria

Maqedonia e Veriut pritet të hapë kufijtë e saj pa tampon të detyrueshëm. Me rënien e rasteve të COVID-19 ditët e fundit,...

Studimi: Si ndikojnë kafshët në shëndetin e njeriut

Kafshët mund të kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit. Një studim i ri i kryer nga Universiteti i Leeds në bashkëpunim me Western...