Byrek me Petë të Pjekura dhe Lëng Mishi – Receta Speciale

Mos i humb

“Mos u gënjeni nga krokodilët që lotojnë për ju” Rama thirrje grave greviste në Ballsh: Mbylleni grevën, do jem aty menjëherë!

Kryeministri i vendit Edi Rama iu ka bërë sërish sot thirrje grave greviste të Uzinës së Ballshit që ta mbyllin grevën e...

Eurodeputeti gjerman i PPE thirrje për Kodin Zgjedhor: Institucionet si Komisioni i Venecias të respektohen nga të gjitha palët e përfshira

Eurodeputeti gjerman i PPE, Michael Gahler i është bashkuar thirrjes së komisionerit për zgjerimin në BE, Olvier Varhelyi se Komisioni i Venecias...

SHBA: Hakerët rusë shënjestruan shtetet dhe qeveritë lokale

Hakerët e sponsorizuar nga shteti rus kanë pasur në shënjestër dhjetëra rrjete të shtetit amerikan dhe të qeverive lokale në javët e...

Gripi godet fort Korenë e Jugut, shkon në 32 numri i personave që kanë humbur jetën pasi bënë vaksinën

Një djalë 17 vjeçar humbi jetën pasi para disa ditësh bëri vaksinën e gripit duke e çuar në 32 numrin e personave...

Një recetë shumë e shijshme dhe krejt e lehtë njëkohësisht.

Përgatitet në çdo kohë e shoqërohet në mënyrë të shkëlqyer me gatime të ndryshme, sallata të ndryshme të stinës, supa të ndryshme, turshi të përgatitura në shtëpi por edhe me kos të freskët dhallë.

Përgatitja e këtij byreku me petë të pjekura dhe me lëng mishi ka një shije tërësisht fantastike dhe plotë.

Petat e pjekura lyhen me lëng mishi dhe marrin një shije të veçantë dhe të butë njëkohësisht.

Udhëzimet
Për përgatitjen e lëngut të mishit mund të përdorni llojin e mishit që preferoni më shumë, mund të përdorni mish pule, mish viçi apo mishra të tjerë.

Kalojeni mishin në tenxhere dhe mbulojeni me ujë e kripë dhe pak vaj ulliri nëse mishi nuk ka shumë yndyrë dhe lëreni të ziejë derisa mishi të ziejë dhe lëngu i mishit të jetë pak i trashur dhe i plotë.

Më pas, largojeni mishin në një enë tjetër dhe me të përgatisni supë apo gjellra të ndryshme të shijshme.

Përgatitja e Brumit
Për brumin ju duhen: 500 gr miell, 250 ml ujë, 10 gr kripë, një lugë kafeje jo e mbushur plot me sodë buke.

Si fillim, hidhni në një tas të madh miellin.

Pasi bëjmë një gropë në mesin e miellit hedhim kripën, sodën dhe i përzjejmë me dorë ndërsa nisim të shtojmë ujë të vakët derisa brumi të krijohet në një masë të butë dhe të përshtatshme për t’u hapur në formën e petës.

Brumin e përftuar e mbulojmë me një pecetë të pastër dhe e lëmë përreth gjysmë ore që të fryhet.

Nëse preferoni mund të përdorni edhe peta të gatshme. (i gjeni në markete)

Më pas ndani brumin në kuleçë një e nga një duke i spërkatur me pak niseshte.

Kur petët të jenë hapur sa duhet, piqini mbi pllakën e sobës dhe kujdesuni që dy petë t’i lini të papjekura.

Temperatura duhet të jetë mesatare në mënyrë që petët të mos digjen.

Përgatitja
Në fund të tepsisë vendosni një petë të papjekur.

Spërkateni me masën e lëngut të mishit dhe mbulojeni me një petë tjetër të pjekur.

Spërkatini të gjitha petët një e nga një me masën e lëngut të mishit, petët do zbuten dhe do marrin shijen e lëngut të mishit. Vijoni kështu me petët e pjekura deri sa tepsia të jetë mbushur e gjitha.

Në fund, mbulojeni byrekun me petën e papjekur.

Lyejeni me gjalpë dhe pak qumuesht dhe futeni në furrë të parangrohur të piqet në 180 gradë.

Lëreni byrekun të piqet për rreth 30-40 minuta.

Pas pjekjes hiqeni nga furra, qyejeni sërish me pak qumësht që të zbutet, priteni në copa dhe servireni.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Britania refuzon bllokimin kombëtar për shkak të COVID-19

Qeveria e Britanisë së Madhe po këmbëngul që një bllokim kombëtar nuk do të ishte mënyra e duhur për të përballur ringjalljen...

Reduktohen trenat e natës nga Austria për në Zvicër e Gjermani

Për shkak të infektimeve në rritje të koronavirusit dhe kufizimeve të udhëtimit, ÖBB (Österreiche Bundesbahnen) (Hekurudhat Federale të Austrisë) do të zvogëlojnë...

Mbyllje e dytë e përgjithshme për Greqinë? Rekord infektimesh me Covid-19, ja cilat qytete hyjnë sot në karantinë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ne një mbledhje urgjente te kabinetit ka deklaruar se prej se premtes do te shpalle masa te reja...

Fier, arrestohet pas 12 vitesh 47 vjeçari i dënuar për shfrytëzim prostitucioni

Policia e Fierit kap dhe ndalon një shtetas të shpallur në kërkim për veprën penale “Shfrytëzim prostitucioni”, i dënuar me 4 vjet...

Faktori Që Ndikon Në Shtimin Në Peshë – Këshillat Që Ju Duhen

Ushqyerja e keqe dhe shtimi në peshë janë pjesë e një cikli vicioz që rrezikon shëndetin jo vetëm të të rriturve por...