KUR DHE ÇFARË JANË DËSHIRAT E NJERËZVE?

Mos i humb

970 qytetarë u ndëshkuan për mosrespektim të Ligjit COVID-19

Policia e Kosovës është duke vazhduar me shpërndarjen e tiketave në bazë të ligjit anti-COVID. Gjatë 24 orëve të...

Me maska dhe me armë tentuan të grabisin një banesë, arrestohen 5 autorët e dyshuar në Vlorë

Vlorë- Alfred Shametaj, Ervin Dhima, Lulzim Elmazaj, Endrit Sinaj, Enerik Meçaj, janë 5 të arrestuarit në qytetin e Vlorës pasi akuzohen për...

Masakroi kunatën për Shën Valentin, prokuroria kërkon burg përjetë për Dashamir Xhepën

“Burg përjetë” ka kërkuar sot Prokuroria për Dashamir Xhepën, i akuzuar për vrasjen e kunatës së tij në 14 shkurt të vitit...

Ndërroi jetë nga COVID-19, 21-vjeçari nga Elbasani me sëmundje bashkëshoqëruese, kishte vetëm 1 ditë tek ‘Shefqet Ndroqi’

Një 21-vjeçar nga Elbasani është nga viktimat me moshën më të rej nga COVID-19 në Shqipëri gjatë gjithë pandemisë. I...

Allahu i Madhëruar i ka përmendur disa dëshira që do ti shprehin njerëzit, por kur realizimi i atyre dëshirave do të jetë vonë. Mirëpo, nëse në e kuptojmë këtë realitet, do të vërejmë se ne sot mundemi ti realizojmë që mos të na bëhet vonë.
Ato dëshira që Allahu i Madhëruar i ka cekur në Kuran janë si në vijim:

1 – Pabesimtari kur e sheh se më çfar do të dënohet
))يَا لَيْتَنِي كُنتُ تُرَابًا ((
“… Ah sikur të isha dhé!” “ Nebe, 40

2 – Pabesimtari kur e kupton Ahiretin
))يَا لَيْتَنِي قَدَّمْتُ لِحَيَاتِ((
“ … Ah sikur të isha parapërgatitur për jetën time!” “Fexhër: 24

3 – ata që kanë marrë shokë të gabuar në dynja
))لَيْتَنِي لَمْ أَتَّخِذْ فُلَانًا خَلِيلًا ((
“ … ah sikur të mos e kisha bërë filanin mik! “ Furkan: 28

4 – ata që ia kanë kthyer shpinën të dërguarit të Allahut dhe sunetit të tij dhe kanë madhëruar personalitete tjera në dynja
))يَا لَيْتَنِي اتَّخَذْتُ مَعَ الرَّسُولِ سَبِيلًا((
“ ah sikur ta kisha marrë rrugën e Pejgamberit! “ Furkan: 27

5 – munafiku I cili I ka përqeshur besimtarët kur kanë dalur në xhihad, e pastaj kur janë kthyer me ganimetin e luftës
)) يَا لَيْتَنِي كُنتُ مَعَهُمْ فَأَفُوزَ فَوْزًا عَظِيمًا ((
“ … të kisha qenë së bashku me ta e të kisha arritur një fitim të madh. “ Nisa: 73

6 – pabesimtarët që nuk kanë dashur ti nështrohen Allahut dhe ta respektojnë të dërguarin
يَا لَيْتَنَا أَطَعْنَا اللَّهَ وَأَطَعْنَا الرَّسُولَ
“ … ah sikur ta kishim adhuruar All-llahun e respektuar të dërguarin! “ Ahzab: 66

* * *

Të gjitha këto dëshira i shprehin pabesimtarët dhe hipokritët, por të vonuar në kohën kur ska kthim. Andaj vëlla i dashur, sot kur ti ke kohë ta kuptosh këtë dhe ta realizosh, mos e lër që të bëhet vonë. Allahu të mëshiroftë!

Ali Shabani

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

“Në dy javët në vijim do të qëndroj në vetëizolim”, Albin Kurti infektohet me COVID-19.

Ish-kryeministri i Kosovës dhe kreu i LVV-së, Albin Kurti është infektuar me COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Kurti përmes...

Samsung mund të kopjojë Apple dhe të dërgojë Galaxy S21 5G pa mbushës dhe kufje

Samsung kishte kritikuar më herët gjigantin amerikan se ata nuk dërgonin kufjet dhe mbushësin me telefonat e tyre. Dhe...

Tavë Speciale me Patate dhe Presh – Shije Perfekte

Me shije të mrekullueshme, me aromë fantastike që mbush gjithë shtëpinë ashtu si dhe nxit nepsin për t’u ulur menjëherë në tryezë.

NASA konfirmon praninë e ujit në Hënë

NASA ka konfirmuar praninë e ujit në sipërfaqen e ndriçuar nga dielli, një zbulim që sugjeron që përbërja kimike që është jetike...

Aloe Vera Kundër Sinozitit dhe Shqetësimeve të Frymëmarrjes

Aloe Vera është quajtur prej shekujsh ‘bima e mrekullisë.’ Ajo është përdorur gjërësisht në një pafundësi produktesh, por kjo bimë bën me...