KURIOZITETE

NASA pritet të dërgojë dy mini-helikopterë të tjerë në Mars, do të sjellin kampione nga Planeti i Kuq në Tokë

NASA njoftoi të mërkurën planet për të dërguar mini-helikopterë në Mars në vitin 2027 për të mbledhur kampione në Planetin e Kuq. Më pas...

Paralajmërimi i fortë i NASA: Një asteroid do të kalojë shumë afër Tokës të shtunën

Një asteroid do të kalojë shumë afër Tokës të shtunën e ardhshme, sipas një përditësimi të shërbimit të NASA-s. Me një gjatësi të vlerësuar prej...

E mahnitshme, 53 vjet pas uljes në Hënë, gjurmët e Armstrong dhe Aldrin-it ende të dukshme

Pesëdhjetë e tre vjet pas uljes së Apollo 11 dhe hapave të parë të Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin në Hënë, gjurmët e tyre...

Gjenden në një restorant në Kinë gjurmët e dinosaurëve 100 milionë vjeçar

Gjurmët e dinosaurëve që datojnë 100 milionë vjet më parë u zbuluan në Kinën jugperëndimore kur një klient i restorantit i vuri re në...

Pamjet e publikuara më parë! Imazhet si kurrë më parë të Jupiterit të shkrepura nga teleskopi James Webb

NASA këtë javë publikoi imazhe spektakolare të fillimit të universit të shkrepura nga teleskopi më i madh në botë i shkencës hapësinore, James Webb. Raundi...

Teleskopi i ri i NASA-s mund të shohë fillimet e universit dhe galaktikat? Të gjitha pyetjet marrin përgjigje

Pamjet spektakolare dhe novatore të kozmosit mahnitën botën në fillim të kësaj jave kur NASA publikoi imazhet e para nga teleskopi “Web”. Teleskopi i...

“S’kemi parë gjë akoma,” ja nga vijnë pamjet mbresëlënëse të shkrepura nga teleskopi i NASA-s

Imazhet spektakolare të shkrepura nga teleskopi hapësinor i NASA-s, James Webb kanë hapur një kapitull të ri në eksplorimin e universit. Megjithatë, astronomët thonë...

Pamje që të lënë pa frymë, teleskopi Webb kap imazhin e mjegullnajës ku formohen yjet

Teleskopi Webb po njeh botën me mrekulli të reja të universit, me imazhet që ka kapur në hapësirë dhe që NASA i ka publikuar...

Nga 420 kilometra lartësi, shikoni LIVE çfarë po ndodh tani në tokë

NASA na mahnit gjithnjë me pamjet e publikuara nga hapësira. Më herët, ajo publikoi imazhet e  para që Teleskopi Hapësinor James Webb ka shkrepur...

Grafiku/Asteroidët më të vlefshëm të sisteminit tonë diellor në dollarë

Në brezin e asteroidëve që shtrihet midis Marsit dhe Jupiterit, ka një sasi pothuajse të pamatshme burimesh që presin të shfrytëzohen. Sipas Wired dhe Valerio...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img