Kuzhinë

Si të Përgatisni në Shtëpi Gurabijet e Dikurshme me Gjalpë

Gurabiet janë një ëmbëlsirë e thjeshtë por që përdoren gjërësisht në vendin tonë. Ajo me siguri ka qenë ëmbëlsira më e preferuar për shumë njerëz...

Gliko me Kumbulla – Nga Ëmbëlsirat më të Mira Traditës

Shqipëria është e njohur për glikotë e saj të mrekullueshme me fruta, por edhe me perime si patëllxhani apo edhe domatet, por ajo që...

Turli e Lehtë me Kungulleshka dhe Patëllxhanë – Shije dhe Shëndet

Kungulleshkat dhe patëllxhanët janë padyshim dy nga produktet më të freskëta dhe më të shëndetshme të stinës. Të kombinuara në recetën e përgatitjes së turlisë...

Kek i Lehtë me Vanilje

Përbërësit 300 ml ujë i ngrohtë 300 ml shurup ose lëng molle 2 lugë gjelle sheqer 2 vezë 170 ml vaj luledielli 2 lugë...

Domate të Mbushura – Nga Tradita e Shijshme e Nënave Shqiptare

Domatet dhe Specat e Mbushura me Oriz e Mish të Grirë Përbërësit 5-6 kokrra të mëdha domate 9-10 speca 2 kokrra mesatare qepë 3 filxhanë...

Pispili me Qepë të Njoma – Aroma e Traditës në Tryezë

Pisipilia është padyshim ndër gatimet më speciale në kuzhinën shqiptare. E përgatitur me kombinime të ndryshme mbushjesh, me djathë a me gjizë, me kos, qumësht...

Byrek me Krem Djathi – Shije Unike nga Duart e Amvisave

Është një recetë fantastike që të kënaq syrin që në pamjen e parë, e që të ndjell menjëherë shijen për ta provuar patjetër. Një recetë...

Bamje Jahni – Shije Fantastike nga Kuzhina Shqiptare

Bamjet janë perimet më fantastike, plot shije e të pasura me vlera ushqyese. Tradita e kuzhinës shqiptare në përgatitjen e bamjeve është e mrekullueshme në...

Receta e Patëllxhanëve të Mbushur me Domate dhe Speca

Shija dhe vlerat e patëllxhanëve të mbushur, të pjekur në furrë është mbresëlënëse. Patëllxhanët e mbushur apo të njohur ndryshe si “Imam Ballajdi” janë pa...

Pispili me Spinaq dhe Qepë të Njoma – Shije Fantastike

Në doni të përgatisni një recetë të shijshme, të shpejtë e të shëndetshme njëkohësisht, provoni pispilinë me spinaq dhe qepë të njoma. Me shije perfekte...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img