Shëndetësi

Ndryshimet në Organizëm pas Vetëm 15 Minutash Ecje

Kura më e mirë dhe më e thjeshtë për të kapërcyer një situatë stresuese është ecja. Bëhet fjalë për një aktivitet të thjeshtë fizik por...

A Ndikon Stili Jetesës Tek Plakja e Trurit – Çfarë Duhet të Dini

Sëmundje si dementia, alzhaimer apo e quajtur ndryshe plakja e trurit, në 10 vjeçarin e fundit janë kthyer në kryefjalën e problemeve shëndetësore. Po shtohen...

Djerësitja Shfaros Rezervat e Kaliumit, Magnezit dhe Glukozës – Si Duhen Zëvendësuar

Sapo të ktheheni në shtëpi nga një ditë nën diellin e nxehtë, ndaluni në kuzhinë. Edhe pse mund të mos keni oreks, është e rëndësishme...

Dëmtimi i Nervave – Tetë Shenjat që Nuk Duhen Neglizhuar

Trupi i njeriut përshkohet nga miliarda nerva. Shumica prej tyre janë periferikë dhe kanë një funksion primar: shpërndarjen dhe transmetimin e mesazheve e sinjaleve në...

7 Arsye Pse Duhet të Hani më Shumë Luleshtrydhe Tani

Këto kokrra të vogla të kuqe janë të mbushura me më shumë vitaminë C edhe se një portokall! Ky frut kaq i vogël, por i...

Glaukoma Arsyeja e Dytë Kryesore e Dëmtimit të Shikimit

Glaukoma prek miliona njerëz dhe është shkaku i dytë kryesor i dëmtimit të shikimit dhe verbërisë në vend. Për më tepër, sipas vlerësimeve të fundit,...

Shëtitja në Natyrë – Efektet në Trurin e Njeriut

Mirëqenia e njeriut është e lidhur ngushtë me natyrën. Mjaftojnë 20 minuta ecje në natyrë që të ndihesh mirë, të përjetosh momente të lumtura,...

Çfarë Duhet të Dini për Dhimbjen në Njërën anë të Kokës

Ju mund të jeni kurioz të dini arsyet se përse ndonjëherë në njërën atë të kokës, mbi vesh, shfaqet një dhimbje e mprehtë torturuese. Ajo...

Frutat Fantastike për Zemër Plot Shëndet

Disa fruta ndihmojnë në uljen e tensionit të gjakut dhe të tjera mbajnë kolesterolin në nivelet e duhura të organizmit. Këto fruta në shportën...

Problemet me Tiroiden – Shkak 2 Toksina që i Hasni Shpesh

Problemet me tiroiden janë shumë më të theksuara tek gratë dhe shumë më të shpeshta vitet e fundit. Për përhapjen e kësaj sëmundje, zyrtarët e...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img