Shëndetësi

E bardha apo e verdha e vezës, cila është më e shëndetshme?

Shumë e pasur me proteina, veza është ushqimi më i shpejtë dhe më i lehtë për të marrë të gjitha lëndët ushqimore në çdo...

A është e shëndetshme dieta me çaj?

E kush nuk ka rënë pre e nocionit për mënyrën më të shpejtë dhe të lehtë për të humbur peshë përveç mënyrës së të...

Si ndikon ngjyrosja në shëndetin mental?!

Sipas një studimi të shkencëtarëve nga Zelanda e Re mjaftojnë vetëm dhjetë minuta ngjyrosje me lapsa të ndryshëm për të përmirësuar disponimin. Në studim morën...

Nënat mund të sinkronizojnë të rrahurat e zemrës me bebin e tyre

Shpesh thuhet se nënat dhe bebet e tyre kanë një lidhje të ngushtë me njëri tjetrin por edhe duke ditur këtë, zbulimi i këtij...

Kura bimore kundër kollës vetëm me dy përbërës

Një zgjidhje shumë e mirë janë edhe kurat popullore, ndaj ne po ju paraqesim tre të tilla shumë cilësore dhe praktike: –Dy gota qumësht dhe...

Luftoni të ftohtin me këto erëza

Në zemër të dimrit rrezikojmë të kalojmë festat mes ftohjes, gripit, dhe kollës së bezdisshme, por ushqimi natyral na ndihmon ta kalojmë këtë muaj...

Pamjaftueshmëria e vitaminës B12 çon në lodhje, anemi, dëmtim të kockave dhe nervave

Mungesa e kësaj vitamine në organizëm mund ta konfirmoni me një analizë gjaku. Kategoritë që rrezikojnë më tepër nga këto ndërlikime, si dhe këshillat...

Lexoje urgjent! Ja çfarë ndodh kur hani shumë

Duke folur për "FEMAIL", dietologia Geraldine Georgeou, renditi pesë efekte kryesore anësore që trupat tanë përjetojnë kur ne hamë më tepër se ç’duhet. Lodhja Zonja Georgeou...

Qumështi i dhisë lufton këto sëmundje

Qumështi i dhisë është cilësuar si një nga ushqimet më të shëndetshme në botë për shkak të vlerave që ka. Ai është plot me kalcium...

Sa prej jush i dinë vlerat “magjike” të hithrës?

Hithrat janë bimë të cilat rriten kudo dhe njihen për vetitë kuruese.Në mjekësinë popullore njihet si mbretëresha e bimëve mjekësore. Hithrat janë një burim...

Të fundit

- ISLAMSHOP.CH -spot_img