Çfarë duhet të hani në mëngjes për ta reduktuar ankthin dhe stresin

Mos i humb

A do rrëzohet Qeveria Hoti? Kushtetuesja mblidhet nesër për vendimin, ja lëvizjet më të fundit që po ndodhin

Nesër në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës do të mbahet seancë dëgjimore lidhur me kushtetutshmërinë e votës së deputetit Etem Arifi për votëbesimin...

Basha nga Shkodra: Dje rekord vdekjesh nga COVID, Rama fsheh numrin e viktimave

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është kthyer sërish debatit për rastet e vdekjeve në vend nga koronavirusi.

Studimi i fundit/ Çfarë ndodh përtej COVID-it? “Trashëgimia” që lë virusi në trupin e të shëruarve

Zona të kuqe, portokalli, bllokime, kufizime plotësuese në transportin publik: të gjitha vendimet që janë marrë muajt e fundit kanë injoruar –...

Italia ndalon festimet e Vitit të Ri në ambientet e jashtme, ministri Boccia: Përjashtohen lehtësimet

Italianët do të duhet ta festojnë Vitin e Ri në ambiente të mbyllura, paralajmëroi sot ministri për Çështjet Rajonale, Francesco Boccia, ndërsa...

Më shumë se 40 milion amerikanë ose 18% e të gjithë popullsisë jetojnë me çrregullim te ankthit dhe për pasojë, kjo periudhë pandemie e ka rritur këtë numër.

Sipas “American Psychological Association” një në pesë amerikanë kanë pohuar se shëndeti mental ka qenë shumë më keq këtë vit në krahasim me vitin e kaluar.

Përderisa nuk ekziston një kurë për ankthin, ekzistojnë shumë mënyra se si ta kalojmë atë, duke përfshirë terapi, medikamente dhe ndryshime të stilit të jetesës.

Lidhja në mes të ankthit dhe asaj se çfarë hamë ende nuk është kuptuar, dhe duhen ende studime të reja për ta konfirmuar këtë teori. Por shumë studime kanë treguar se disa përbërës ushqimorë siç janë vitamina B, zinku, magnezi dhe Omega-3 si dhe disa shprehi siç është ngrënia e vakteve të rregullta, gjumi i rregullt dhe shmangia e disa ushqimeve kanë një efekt shumë pozitiv në reduktimin e simptomave te ankthit.

Më poshtë janë disa nga ushqimet e duhura, me të cilat duhet ta nisni ditën nëse vuani nga ankthi:

Avokado– avokadot përveç shijes së mirë që kanë, janë të pasur me shumë fibër dhe yndyra të shëndetshme, magnez dhe vitaminë B6.

Vezët– vezët janë të përbërë nga disa minerale siç është zinku dhe acidi kolik, të cilat janë të lidhur me zvogëlimin e ankthit. Vetëm dy vezë përmbajnë 12 gramë proteinë, të cilat ndihmojnë në stabilizimin e sheqerit në gjak.

Jogurti– hulumtimet kanë gjetur një lidhje në mes të konsumimit të ushqimeve probiotike dhe reduktimit të ankthit social. Sipas ekspertëve, ekziston një lidhje e fortë në mes të lukthit dhe trurit, prandaj konsumimi i ushqimeve të duhura, që ndikojnë në shtimit e baktereve të mira në zorrë është një metodë e mirë e trajtimit të shëndetit të trurit.

Salmoni– ky lloj peshku përmban yndyra si omega-3, të cilat kanë rezultuar se i zvogëlojnë simptomat e ankthit, promovojnë hormonet e mira dhe e zvogëlojnë hormonin e stresit- kortizolin.

Tërshëra– është e pasur me karbohidrate dhe fibër, të cilat treten shumë lehtë dhe e balancojnë nivelin e sheqerit në gjak. Përpos kësaj, tërshëra është e pasur me magnez, kalcium dhe hekur.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rreziku i vetëvrasjeve të të prekurve me COVID lidhet me hidroksiklorinën

Përdorimi i klorinës apo hidroksikorinës, ilaçe të përdorur kundër covid 19 mbi të gjitha në fazat e para të emergjencës mund të...

Europa pa vaksinë ndaj COVID-19 para 2021, Agjencia e Barnave cakton datat për të shqyrtuar aplikimet e Pfizer dhe Moderna

Europa duket se me të gjitha gjasat do e mbyllë këtë vit pa një vaksinë ndaj COVID-19. Agjencia Europiane...

Kosova regjistron 10 të vdekur dhe 521 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 10 viktima nga koronavirusi...

Zvicra shtrëngon masat deri më 23 dhjetor, për t`i zbutur ato në Krishtlindje

Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset planifikon të shtrëngojë masat e koronavirurit deri në Krishtlindje. Por vetë festa  familjare do të mundësohet të...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Publikohet ekstrakti i tretë i listave, ja si mund ta verifikojë emrin gjithsecili

Ministria e Brendshme publikon sipas përcaktimeve ligjore, ekstraktin e tretë të listave zgjedhore për zgjedhjet për Kuvendin e Shqipërisë, të datës 25...