Çfarë na pret? Deri në 2025-ën… makinat do bëjnë gjysmën e punëve

Mos i humb

Perimet Që Largojnë Fryrjen e Stomakut

Nëse ka këshillë që pranohet  nga të gjithë ekipet e ekspertëve është që njeriu duhet të hajë sa më shumë perime.

Sulm terrorist në Lugano, plagosen dy persona

Dy persona kanë mbetur të plagosur nga një sulm me thikë jashtë një dyqani në Lugano të Zvicrës, i cili po hetohet...

Vrasja e shkencëtarit të njohur/ Televizioni iranian: Arma e përdorur në krim është prodhuar në Izrael

Një media iraniane e quajtur Press Tv, e cila transmeton në gjuhën angleze, ka raportuar të hënën se arma e përdorur në...

Interpol lëshon alarmin për shpërndarjen e vaksinës anti-Covid: Rrjetet kriminale po planifikojnë të infiltrojnë…

Vetëm pak orë pasi Britania e Madhe miratoi vaksinën kundër koronavirusit për përdorim te qytetarët, vjen një paralajmërim nga Interpol, i cili...

Gjysma e të gjitha punëve do të bëhet nga makineri deri në 2025-ën, në një tendencë që ka gjasa të përkeqësojë pabarazitë – parashikon një raport i Forumit Ekonomik Botëror.

Instituti i kërkimeve tha se një revolucion robotik do të krijonte 97 milionë vende pune në të gjithë botën, por do të shkatërronte po aq të tjerë duke lënë shumë komunitete në rrezik. Punët rutinë apo manuale në administratë apo procesim të dhënash, janë më të rrezikuarat nga automatizimi – thotë forumi.  Por ai shton se vende të reja pune do të hapeshin në sistemet e kujdesit dhe ekonomisë së gjelbër.

Kërkimi i Forumit Ekonomik Botëror shtrihet në 300 nga kompanitë më të mëdha në botë që së bashku punësojnë 8 milionë njerëz në botë. Më shumë se 50 përqind e punonjësve të vëzhguar thonë që presin të përshpejtohet automatizimi i disa roleve në kompanitë e tyre, ndërsa 43 përqind ndjejnë se do të ketë reduktime vendesh pune për shkak të teknologjisë.

Fondi ekonomik botëror thotë se pandemia ka përshpejtuar adaptimin e teknologjive të reja pasi kompanitë kanë kërkuar të reduktojnë kostot dhe të përdorin mënyra të reja pune. Por ai paralajmëron se punëtorët tani përballen me një kërcënim të dyfishtë nga përshpejtimi i automatizimit dhe kriza e shkaktuar nga recesioni si pasojë e Covid-it.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rusia vendos raketa në ishujt e pretenduar nga Japonia

Ushtria ruse ka njoftuar për vendosjen e raketave të mbrojtjes ajrore në Ishujt Kurile mbi të cilat ka pretendime Japonia.

Jo ceremoni virtuale/ OSCAR 2021, ‘jo’ në streaming

Jo ceremoni në Zoom. Oskarët 2021 do të mbahen me publik dhe Live. Kjo është konfirmuar nga një zëdhënës i akademisë së...

Pse nuk duhet të vishni këpucë në ambiente të mbyllura

Ka nga ata që sigurohen të heqin këpucët para se të hyjnë në shtëpi, duke veshur pantoflat e tyre. Ndërsa ka nga...

666 shqiptarë gjobitën brenda 24 orëve për shkeljen e masave anti-Covid

Gjatë 24 orëve të fundit në kuadër të masave anti Covid janë ndëshkuar 666 qytetarë në të gjithë vendin.

Korrupsioni me lokalin në paraburgimin 313, SPAK merr të pandehur ish-drejtorin Eduard Strugajn, Ervin Kurtullën dhe Florin Ahmetajn

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Tiranë, ka përfunduar hetimet paraprake për procedimin penal nr.89 të vitit 2020.