COVID-19, Sllovenia vendos bllokim të pjesshëm për të luftuar përhapjen e virusit

Mos i humb

Namazgjahu, monumenti i parë osman në Prizren

Në Kosovë, dikur nën administrimin e Shtetit Osman dhe tani shtet i pavarur, është e mundur të rastisen monumente osmane në çdo...

Bulqizë/ Kishin dalë për të gjuajtur me çifte, 27-vjeçari qëllon për vdekje pa dashje shokun

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në Bulqizë. Rreth orës 23:30 të mbrëmjes së djeshme, në...

Udhëzimet për festa/ Plan evropian për fundvitin

Komisioni Evropian do të publikojë të mërkurën udhëzimet në prag të festave të fundvitit me objektivin e harmonizimit të masave mes vendeve...

Belgjika gjykon diplomatin iranian për komplotin e sulmit me bombë

Në Belgjikë të premten fillon gjykimi ndaj një diplomati iranian, i akuzuar për komplot të një sulmi me bombë, në një tubim...

Sllovenia vendosi një bllokadë të pjesshme në një përpjekje për të frenuar një shpërthim të infeksioneve të reja të koronavirusit, njoftoi agjencia sllovene e lajmeve, STA.

Në të gjithë vendin, takimet kanë qenë të kufizuara në 10 persona dhe jo më shumë se gjashtë persona mund të udhëtojnë për të punuar së bashku në një grup.

Nxënësit e rritur do të do të marrin leksione në distancë për të paktën një javë nga e hëna, e ndjekur nga një javë pushimesh, ndërsa universitetet kur ka mundësi do të kalojnë në leksione online.

Autoritetet shëndetësore e kanë ndarë vendin në ”zona të kuqe dhe portokalli”.

Shtatë nga 12 rajonet e vendit janë zona me rrezik të kuq, zona që kanë regjistruar më shumë se 140 infeksione të reja për 100 000 banorë në dy javët e fundit, ndërsa zonat portokalli regjistruan më shumë se 40 për 100 000 në të njëjtën periudhë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Europa pa vaksinë ndaj COVID-19 para 2021, Agjencia e Barnave cakton datat për të shqyrtuar aplikimet e Pfizer dhe Moderna

Europa duket se me të gjitha gjasat do e mbyllë këtë vit pa një vaksinë ndaj COVID-19. Agjencia Europiane...

Kosova regjistron 10 të vdekur dhe 521 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 10 viktima nga koronavirusi...

Zvicra shtrëngon masat deri më 23 dhjetor, për t`i zbutur ato në Krishtlindje

Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset planifikon të shtrëngojë masat e koronavirurit deri në Krishtlindje. Por vetë festa  familjare do të mundësohet të...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Publikohet ekstrakti i tretë i listave, ja si mund ta verifikojë emrin gjithsecili

Ministria e Brendshme publikon sipas përcaktimeve ligjore, ekstraktin e tretë të listave zgjedhore për zgjedhjet për Kuvendin e Shqipërisë, të datës 25...

Fluksi i infektimeve/ Hapet COVID 4, shtrohen pacientët e parë! Manastirliu: Po përgatitemi për skenarët e tjerë

Rastet ditore të infektimeve me Covid, vijojnë të jenë të larta në vendin tonë. Për shkak të kësaj situate, mbrëmjen e sotme...