Delfinë në Gjirin e Ftelesë/ Pamje nga kanali i Korfuzit, afër Ksamilit

Mos i humb

Deputetët me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut, Zaev: Kuvendi mund të kalojë onlinë

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut mund të ndërmarrë një masë ekstreme për të mbajtur seancat online për shkak të disa deputetëve me...

Covid-19, Slloveni, gjendje e jashtëzakonshme për shkak të pandemisë

Për shkak të rritjes së numrit të rasteve me COVID-19, qeveria e Sllovenisë nga sot ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak...

Turqia provokon sërish Greqinë, mban në ajër 20 minuta avionin që transportonte ministrin grek Dendias

Tensionet midis Greqisë dhe Turqisë vazhdojn. Mediat greke kanë lajmëruar për një provokim nga ana e turqeve, ku mbrëmjen e kaluar autoritet kanë mbajtur...

Rama “shpërthen” ndaj gjyqtarit të Korçës: Sfidoi hapur drejtësinë!

Kryeministri Edi Rama vlerëson Inspektoratin e Lartë të Drejtësisë, i cili kërkoi shkarkimin e gjyqtarit të Korçës, Markelian Kuqo, me argumentin se...

Në ujërat e Gjirit të Ftelesë, në kanalin e Korfuzit, afër Ksamilit janë parë të notojnë delfinë.

Në galerinë e mëposhtme të fotografive do të mund të shihni gjitarët placentarë të detit, teksa zhyten dhe dalin sërish në sipërfaqe.

Të renditur të tretët në botën shtazore, sa i takon inteligjencës, delfinët jo pak herë kanë nxitur interes te studiuesit.

Duke u krahasuar me specie me të njëjtën inteligjence është e komplikuar për të ndarë nivelet nga diferenca e aparateve të ndjeshmërisë, mënyrës së reagimit dhe natyrës se njohjes. Delfinët jetojnë në grup, por dhe në mënyrë individuale.

Në vende ku ka ushqim me bollëk mund të krijohen grupe qe mund të kapërcejnë 1000 delfinë.  Ata lëshojnë tinguj ultrasonike për të treguar vendndodhjen e tyre. Nuk kane kryetar për t’i udhëhequr.

Ndryshimet janë të zakonshme megjithatë ata mund të kenë një lidhje të fortë midis tyre. Delfinët mund të ndihmojnë një të dëmtuar, një të plagosur, apo të sëmurë duke iu dhëne një frymë të lehte për t’i nxjerrë në sipërfaqe. Altruizmi duket sikur është pa limit në specien e tyre.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Konsola e edicionit special PS5 Spider-Man është absolutisht e mrekullueshme

Tani jemi vetëm disa javë larg nga prezantimi zyrtar i Sony PS5, me lojtarë në të gjithë botën që po presin të...

Lufta ndaj Covid-19, Uellsi deklaron izolim dy javor

Nga 23 Tetori deri në 9 Nëntor do të rikthehet në një izolim pothuajse të plotë, një masë e cila u mor...

Konflikti vazhdon në Nagorno-Karabakh, të paktën 810 viktima

Një armëpushim i ri, i vendosur të shtunën në mesnatë që synonte ndalimin e luftimeve për rajonin e Nagorno Karabakut, duket se...

Maqedonia e Veriut drejt orës policore, Ministri i Shëndetësisë apel: Situata serioze, hapi i ardhshëm…

Maqedonia e Veriut po shënon shifra të larta të COVID-19 dhe Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe paralajmëron se vendi nuk është shumë...

Korbat e kurorës/ Legjenda e zogjve të Kullës së Londrës, që mbrojnë Britaninë

Këta zogj që shihni në pamje e kanë ndërtuar folen e tyre në Kullën e Londrës dhe madje kanë një kujdestar që...