Rihapen shkollat në Zvicër, disa obligative maskën disa jo

Mos i humb

Biskota me Xhenxhefil – Aromë dhe Shije Perfekte

Biskotat shkojnë me çdo gje, qumësht, çaj, kafe, lëng frutash e çdo gjë tjetër që mund t’ju vijë ndër mend.

Lazanja Me Mish Pule – Receta Perfekte Për Një Drekë Plot Shije

Kjo është një recetë pak larg asaj tradicionale të lazanjës së famshme. Receta e mëposhtme e këshilluar nga AgroWeb.org përmban mishin e...

Siri, thellohet “kriza e bukës” në rajonet e kontrolluara nga regjimi i Asadit

Regjimi i Bashar al-Asadit, i cili po dështon të përmbushë nevojat themelore në rajonet që kontrollon në Siri, nuk po arrin të...

Lajçak: Zgjidhja mes Kosovës dhe Serbisë, një kompromis i dhimbshëm

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se procesi i dialogut për normalizimin e marrëdhënieve nuk është...

Mësimi ka filluar të hënën në disa prej kantoneve të Zvicrës. Shkolla publike po rifillon këtë javë në kantonet gjermanofolës të Aargau, Appenzell Ausserrhoden, Basel, Glaris, St. Gallen, Schaffhausen, Obwald, Solothurn, Schwyz, Thurgau, si dhe në pjesën gjermane në Bernë.

Politikat e maskave ndryshojnë nga një kanton në tjetrin. Por një gjë që të gjithë kanë të përbashkët është se maska ​​nuk kërkohet në shkollën fillore, e cila shkon përafërsisht nga kopshti në klasën e gjashtë në shumicën e rajoneve, shkruajnë mediat zvicerane.

Kjo sepse zyrtarët zviceranë të shëndetit besojnë se fëmijët e vegjël rrallë preken nga Covid-19.

Po shkollat ​​e mesme dhe ato profesionale? Nga 11 kantonet ku klasa rifillon të hënën, vetëm Schaffhausen ka një kërkesë të përgjithshme për maskë në nivelin e mesëm të lartë.

Në shumicën e kantoneve të tjera, studentët do të duhet të mbajnë maska ​​vetëm në situata të caktuara – për shembull, kur rregulli në distancë prej 1.5 metrash nuk mund të respektohet.

Përjashtim është Aargau, ku kërkohet maska ​​nëse ka më pak se 2.25 metra për person të disponueshëm në klasë.

Thuhet se adiminsitrata e shkollës është përgjegjëse për përcaktimin e rregullave maksimale të përdorimit për klasat. Nëse ato tejkalohen, maska ​​duhet të vishen.

Edukatorët zviceranë shprehën shqetësimin për mungesën e politikave uniforme të maskave midis kantoneve.

Dagmar Rösler, Presidenti i Shoqatës së Mësuesve i tha televizionit SRF se meqenëse rregullat në distancë janë të vështira për t’u zbatuar, nevojiten maska ​​mbrojtëse, veçanërisht në klasa të mbushura me njerëz.

Lucius Hartmann, President i Shoqatës së Mësuesve të Shkollave të Mesme Zvicerane, gjithashtu mbron maska ​​të detyrueshme në nivelin e mesëm.

Ai vuri në dukje se ndërsa komunikimi dhe përqendrimi janë më të vështira pas shtatë orësh me një maskë, “avantazhet e të pasurit një maskë mbrojtëse do t’i tejkalojnë qartë shqetësimet”.

Hartmann gjithashtu tha që shkollat ​​duhet t’u japin maska ​​studentëve falas.

“Në krahasim me kostot e tjera të pandemisë koronavirus, kjo do të ishte relativisht e lirë,” tha ai.

Shkollat ​​e Bazelit të vendit ofrojnë maska ​​falas. Megjithatë, në Schaffhausen, studentët duhet të paguajnë vetë për maska.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zanafilla e Shumë Sëmundjeve Nis Nga Stomaku – Çfarë Duhet Të Bëni

Mbi 2000 vjet më parë, Hipokrati, i njohur si Ati i Mjekësisë, paralajmëroi se stomaku përbën zanafillën e të gjitha sëmundjeve.

Superkompjuteri LUMI do të jetë një nga më të fuqishmit në BE

Superkompjuteri LUMI do të ketë një performancë kulmore teorike prej mbi 550 petaflops. HPE ka njoftuar se i është...

Biden premton vaksinim falas kundër COVID-19

Kandidati demokrat që garon për president të SHBA-së, Joe Biden premtoi se vaksina e koronavirusit të ri (COVID-19) do të bëhet falas...

Rritet në 22 numri i viktimave nga shembja e kishës në Gana

Është rritur në 22 numri i personave që humbën jetën si pasojë e shembjes së një kishe në rajonin lindor të Ganës.

Rusi, arrin në afro 1.5 milionë numri i rasteve me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.497.167 ndërsa bilanci i viktimave në 25.821.