Rihapen shkollat në Zvicër, disa obligative maskën disa jo

Mos i humb

Greqia zgjat masat kufizuese ndaj COVID-19: Kufiri me Shqipërinë mbyllur deri më 12 tetor

Situata e përkeqësuar në Athinë me COVID-19 ka detyruar qeverinë greke të zgjasë masat kufizuese duke mbajtur mbyllur kufirin edhe për 12 ditë me...

Paralajmërimi i OBSH-së: Dy milion vdekje shumë të mundshme edhe me vaksinën

Numri i vdekjeve globale të koronavirusit mund të arrijë në dy milion para se një vaksinë efektive të përdoret gjerësisht, ka paralajmëruar...

Pezullohet nga detyra zv.drejtori i OFL-së, Artan Shkëmbi! Akuzohet për nxjerrje të sekretit dhe korrupsion

Është pezulluar nga detyra zv. drejtori i OFL-së, Artan Shkëmbi. Mësohet se pezullimi i tij ka ardhur me vendim...

Humb jetën një punëtor në Rrugën e Arbrit, u aksidentua me vinç

Klos – Një aksident i rëndë ka ndodhur  në rrugën e Arbrit ku një punëtor 53-vjeçar ka humbur jetën.

Mësimi ka filluar të hënën në disa prej kantoneve të Zvicrës. Shkolla publike po rifillon këtë javë në kantonet gjermanofolës të Aargau, Appenzell Ausserrhoden, Basel, Glaris, St. Gallen, Schaffhausen, Obwald, Solothurn, Schwyz, Thurgau, si dhe në pjesën gjermane në Bernë.

Politikat e maskave ndryshojnë nga një kanton në tjetrin. Por një gjë që të gjithë kanë të përbashkët është se maska ​​nuk kërkohet në shkollën fillore, e cila shkon përafërsisht nga kopshti në klasën e gjashtë në shumicën e rajoneve, shkruajnë mediat zvicerane.

Kjo sepse zyrtarët zviceranë të shëndetit besojnë se fëmijët e vegjël rrallë preken nga Covid-19.

Po shkollat ​​e mesme dhe ato profesionale? Nga 11 kantonet ku klasa rifillon të hënën, vetëm Schaffhausen ka një kërkesë të përgjithshme për maskë në nivelin e mesëm të lartë.

Në shumicën e kantoneve të tjera, studentët do të duhet të mbajnë maska ​​vetëm në situata të caktuara – për shembull, kur rregulli në distancë prej 1.5 metrash nuk mund të respektohet.

Përjashtim është Aargau, ku kërkohet maska ​​nëse ka më pak se 2.25 metra për person të disponueshëm në klasë.

Thuhet se adiminsitrata e shkollës është përgjegjëse për përcaktimin e rregullave maksimale të përdorimit për klasat. Nëse ato tejkalohen, maska ​​duhet të vishen.

Edukatorët zviceranë shprehën shqetësimin për mungesën e politikave uniforme të maskave midis kantoneve.

Dagmar Rösler, Presidenti i Shoqatës së Mësuesve i tha televizionit SRF se meqenëse rregullat në distancë janë të vështira për t’u zbatuar, nevojiten maska ​​mbrojtëse, veçanërisht në klasa të mbushura me njerëz.

Lucius Hartmann, President i Shoqatës së Mësuesve të Shkollave të Mesme Zvicerane, gjithashtu mbron maska ​​të detyrueshme në nivelin e mesëm.

Ai vuri në dukje se ndërsa komunikimi dhe përqendrimi janë më të vështira pas shtatë orësh me një maskë, “avantazhet e të pasurit një maskë mbrojtëse do t’i tejkalojnë qartë shqetësimet”.

Hartmann gjithashtu tha që shkollat ​​duhet t’u japin maska ​​studentëve falas.

“Në krahasim me kostot e tjera të pandemisë koronavirus, kjo do të ishte relativisht e lirë,” tha ai.

Shkollat ​​e Bazelit të vendit ofrojnë maska ​​falas. Megjithatë, në Schaffhausen, studentët duhet të paguajnë vetë për maska.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

BERZH: Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret për 5 përqind si pasojë e pandemisë

Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret rreth 5 për qind këtë vit si pasojë e pandemisë me koronavirus, mirëpo vitin e ardhshëm...

Aliyev: Luftojmë derisa ushtria armene të largohet nga tokat tona

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, u zotua se do të luftojë derisa forcat armene të largohen nga territori i kontestueshëm i Nagorno...

Nga politika te koronavirusi/ Pesë momentet kryesore të debatit mes Trump dhe Biden

Debati i parë i zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 ishte i zjarrtë nga fillimi deri në fund. Presidenti Donald...

Zbardhet vendimi i qeverisë për punësimin e 1 mijë mësuesve, ja si do të rekrutohen dhe paguhen

Këshilli i Ministrave ka vendosur në mbledhjen e djeshme të punësojë 1 mijë mësues shtesë, për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19...

KU QËNDRON SHPËTIMI?

Një përshkrim profetik, udhëzim hyjnor për secilin që e dëshiron shpëtimin e lirinë në kohë sprovash dhe të shkatërrimit, atëherë kur Ukbeh...