Dërgesa të reja të armëve vijnë për forcat e Haftarit

Mos i humb

Surpriza e PD, heq Flamur Nokën nga Kukësi, e sjell në Qarkun e Tiranës

Surpriza në listat e Partisë Demokratike. Publikimi i listës së kandidatëve të demorkatëve për qarkun e Kukësit konfirmoi zërat se ish-deputeti i...

Jo më kohëzgjatje të statusit, cilat janë ndryshimet që propozon administrata Trump për vizat amerikane

Administrata Trump ka propozuar të eliminojë “kohëzgjatjen e statusit” për vizat për studentët ndërkombëtarë, vizitorët e programeve të shkëmbimit dhe ata që...

Bie masivi shkëmbor në Vlorë, plagoset shoferi 40-vjeçar, ndodhej jashtë makinës kur

Një ngjarje e rëndë sapo ka ndodhur në qytetin e Vlorës. Mësohet se ka rënë një masiv shkëmbor në Kaninë, duke plagosur...

Shkarkimi i Prelës, reagon Salianji: Shpëtoi kriminelë e trafikantë, si duhej as dreqit. Po ju vjen dita!

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka reaguar në lidhje me shkarkimin nga detyra të prokurores Donika Prela, ish-drejtuese e Krimeve të...

Gjeneral Abdulhadi Dirah, zëdhënësi i njësisë së përbashkët të operacioneve Sirte-Jufra të ushtrisë libiane, tha se duke mbajtur municion ushtarak, aeroplanët e tipit Ilyushin dje kryen pesë fluturime drejt provincave Sirte dhe Jufra.

Dirah tha se duke mbajtur ushtarët e regjimit të Bashar al-Assad-it, dy fluturime u bënë nga Siria për në Benghazi, qyteti i dytë më i madh libian, i cili është qendra e forcave të Haftarit.

Libia është kapluar nga një luftë civilë që nga rrëzimi i sundimtarit Muammar Gaddafi në vitin 2011. Qeveria libiane u themelua në vitin 2015 nën një marrëveshje të udhëhequr nga OKB-ja, por përpjekjet për një zgjidhje politike afatgjate dështuan për shkak të një sulmi ushtarak nga Haftari, i cili është mbështetur nga Franca, Rusia, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Egjipti.

Që nga prilli i vitit 2019, forcat jolegjitime të Haftarit kanë nisur sulme ndaj kryeqytetit libian të Tripolit dhe pjesëve të tjera të Libisë, ku jetën e kanë humbur të paktën 1 mijë persona, përfshirë gra dhe fëmijë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Gabimet Me Ushqimin Që Ju Dëmtojnë Mëlçinë – Zbuloni Çfarë Duhet Të Bëni

Ushqimet që hani, ato të duhura e ato të gabuara, kanë gjithmonë një ndikim të drejtpërdrejtë në shëndetin e mëlçisë.

Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje

Një mësuese e kopshtit që helmoi 25 fëmijë, duke vrarë njërin prej tyre, pas një debati me një anëtar rival të stafit...

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve shton edhe katër vende në ‘Listën e Kuqe’

Qendra Europiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve ka shtuar katër vende të tjera në listën e saj të kuqe të koronavirusit,...

SHBA, 20 milionë dollarë dëmshpërblim familjes së afrikano-amerikanit të vrarë

Familjes së William Green (43), afrikano-amerikani të cilin e vrau policia në Maryland, do t’i paguhet dëmshpërblim prej 20 milionë dollarësh.

iPhone 12: Adhuruesit e Apple do ta duan këtë edicion special – por ata do ta “urrejnë” çmimin e tij

iPhone 12 i ardhshëm nuk do të jetë i lehtë për tu blerë, me raportin e fundit që sugjeron se pajisja do...