Durrës, në pranga 9 drejtorë e specialistë të ARRSH, shpërdoruan detyrën

Mos i humb

Sistemi rus s-400/ Turqia e teston me sukses

Turqia, anëtare e NATO-s ka testuar sistemin e saj të përparuar të raketave të mbrojtjes ajrore të prodhuar nga Rusia, thanë media...

Dorjan Teliti i përgjigjet Ramës: Shkatërrove bujqësinë me taksa. Fondet e qeverisë i marrin grosistët pranë qeverisë

Drejtori i kabinetit dhe eksperti i ekonomisë në PD, Dorjan Teliti i është përgjigjur sot kryeministrit Rama në lidhje me sektorin e...

Sërish shifra të larta, 4 të vdekur dhe 289 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit

4 të vdekur dhe 289 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit. Ky fakt u be i ditur nga...

Koronavirusi mbërthen sërish botën, Britania e Madhe vendos karantinë për udhëtarët nga Italia

Udhëtarët që mbërrijnë në Britaninë e Madhe nga Italia do të duhet t’i nënshtrohen një karantine dyjavore, për shkak të një ringjalljeje...


Me kërkesë të prokurorisë së Durrësit dhe me vendim të gjykatës, policia ka vënë në pranga 9 zyrtarë të drejtorisë rajonale të autoritetit rrugor shqiptar, të cilët akuzohen për shpërdorim detyre dhe dhënie ndihme për ndërtim të paligjshëm.

Të arrestuarit janë drejtorë drejtorish, anëtarë të Këshillit Teknik dhe specialistë inxhinierë. Nga hetimet e kryera personat e arrestuar dyshohen si përgjegjës për dhënien e lejes së ndërtimit të një karburanti në aksin rrugor Plepa-Kavajë, në kilometrin e tretë.

Kjo leje ndërtimi sipas hetimeve rezulton se është dhënë në kundërshtim me përcaktimet teknike të Kodit Rrugor. Dhe sipas prokurorisë, pikërisht në atë vend ku është ndërtuar karburanti në fjalë, kanë ndodhur disa aksidente si pasojë e mosrespektimit të kritereve teknike për ndërtimit e pikave të furnizimit me karburante në akse të tilla rrugore.

Prokuroria dyshon se të arrestuarit duke shpërdoruar detyrën kanë shkelur ligjin, duke siguruar përfitime për vete dhe persona të tretë. Gjykimi në themel i të arrestuarve zyrtare pritet të përcaktojë përfundimisht fajësinë e tyre në këtë aktivitet të paligjshëm, ndërsa ende nuk dihet se si do të jetë më tej fati i karburantit të ndërtuar në kundërshtim me të dhënat teknike të përcaktuara në Kodin Rrugor.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që...

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Frikë nga mbyllja? Rriten shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektantët në Gjermani

Rriten sërish shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektuesit në Gjermani. Kështu ka deklaruar zyra e Statistikave, teksa shteti me ekonominë më të...

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.