Dy subjektet fetare shqiptare në Zvicër, bashkohen në një të vetme

Mos i humb

Kosova regjistron 14 viktima dhe 555 të infektuar me koronavirus në 24 orë

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar të mërkurën 555 raste të​ reja me koronavirus, pas marrjes së​ 1,340 mostrave.

Kuvendi miraton Komisionin e Posaçëm për Dick Martyn, votohen ‘hetuesit’ e raportit

Kuvendi i hap dritën jeshile ngritjes së Komisionit të Posaçëm për raportin e Dick Marty. Ligjvënësit votuan me 85 vota pro, 12...

Europa pa vaksinë ndaj COVID-19 para 2021, Agjencia e Barnave cakton datat për të shqyrtuar aplikimet e Pfizer dhe Moderna

Europa duket se me të gjitha gjasat do e mbyllë këtë vit pa një vaksinë ndaj COVID-19. Agjencia Europiane...

Europol: Arrestohen 45 të dyshuar në një operacion antidrogë

Policia arrestoi 45 të dyshuar të premten gjatë një operacioni ndërkombëtar kundër një rrjeti të trafikut të drogës nga Brazili në Evropë,...

Një moment historik për muslimanët shqiptare në Zvicër. Pas disa vite të veprimtarisë së ndarë në dy organizata, arrihet marrëveshja e shkrirjes së te dy organizatave dhe veprimin në të ardhmen si një trup i përbashkët.

Në prezencë të një numri të madh kuvendarësh, përfaqësuesish dhe imamë të xhamive shqiptare nga e gjithë Zvicra, zyrtarisht u realizua bashkimi i dy subjekteve fetare islame ombrelle të xhamive të shqiptarëve në Zvicër, Ubishz dhe Bishz. Që nga sot këto dy organizata shkrihen në një të përbashkët që mban emrin KMSHZ-Komuniteti Musliman Shqiptar në Zvicër.

Komuniteti Musliman Shqiptar në Zvicër është përfaqësuesi i vetem i xhamive shqiptare në Zvicër. Kjo iniciative e cila u kurorëzua me 20 Shtator, është dëshirë dhe ëndër e hershme e komunitetit musliman shqiptar ne Zvicër.

Kryetari i Unionit të Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër, Mehas ef. Alia dhe Fehim ef. Abazi, kryetar i Bashkësisë Shqiptare Islame në Zvicër, nënshkruan aktin e bashkimit të dy subjekteve fetare në një.

Iniciative e cila u mor si obligim i të dy organizatat me nënshkrimin e deklaratës së përbashkët në Bernë të Zvicrës në vitin 2017.

Me autorizim e kuvendeve te te dy organizatave, negociatat e bashkimit pas katër takimeve, u arrit marrëveshja e bashkimit e cila u miratua në kuvendin e përbashkët të dy organizatave.

Kuvendi ishte parashikuar të mbahej në Qershor , por nuk u realizua për shkak të pandemisë globale covid -19. Kuvendin e unitetit e udhëhoqi Dr.Bashkim Aliu, i cili në fjalimin e vet para të pranishmëve e theksoi rëndësinë historike të këtij hapi për komunitetin musliman shqiptar në Zvicër.

“Në këto procese kaq sfiduese, xhemateve tona u duhet mendimi alternativ fetar, por jo i ndarë,  duhet i unifikuar dhe shumë më i fuqishëm. Ne mund të jemi shpresa dhe alternativa e së ardhmes, por duke i kaluar ndasite, dilemat, keqkuptimet dhe ftohjen e së kaluarës.”

Kryetarët të dy organizatave të deritashme: UBISHZ (Unioni i Bashkesive Islame Shqiptare në Zvicër) dhe BISHZ (Bashkedia Islame Shqiptare e Zvicrës), përshëndetën të pranishmit dhe e dëshmuan percaktimin e tyre per unitet.

Kuvendi zgjodhi komision për përpilimin e rregulloreve për zgjedhje dhe punën e trupave të KMSHZ-,së, si dhe plotësimin e statutit.

Kuvendi aprovoi edhe kryesinë e përkohshme të KMSHZ-së të përbërë nga kryesitë aktuale të UBISHZ dhe BISHZ.

Udhëheqesi i kuvendit Dr.Bashkim Aliu, shpalli bashkimin e dy organizatave dhe themelimin e një organizate të përbashkët të vetme të xhamive shqiptare ne Zvicër, KMSHZ, thirri dy kryetaret e organizatave të deritashme, Mehas ef. Alia (UBISHZ) dhe Fehim ef. Abazi (BISHZ), që ta nënshkruajnë aktin, I cili më pas u nënshkrua edhe nga kuvendarët.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Mbi 65 milionë të prekur nga COVID-19 në mbarë botën

Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 65 milionë transmeton Anadolu Agency (AA).

Gjykata e Korçës shpall moskompetencë për çështjen e Zani Caushit, avokati: Do e çojmë në Strasburg

Avokati i Zani Caushit ka zbuluar se tashmë që Gjykata shpalli moskompetencë çështja do të shkojë në Gjykatën e Strasburgut.

Kek Bakllava me Shurup Mjalti dhe Arra – Shije Mahnitëse

Përgatitja e bakllavasë është një proçes shumë i dashur dhe i komplikuar njëkohësisht në përgatitje për çdo amvisë. Shija...

Lufta ndaj COVID-19, Gjermania zgjat kufizimet, Austria dhe Spanja planifikojnë t’i lehtësojnë ato

Në përpjekje për të mbajtur nën kontroll valën e re të infeksioneve me Covid-19, Gjermania vendosi që masat kufizuese të vijojnë të...

COVID-19/ Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina, pre e spiunazhit kibernetik

Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina është shënjestruar nga spiunazhi kibernetik, bën të ditur korporata ndërkombëtare e pajisjeve të biznesit IBM.  Kompania...