Elementët tregues të përgjegjshmërisë

Mos i humb

Kosovë: Qeveria i dërgon kërkesë Thaçit për hapjen e ambasadës në Izrael

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, sot në një takim konsultativ me Ministren për Punë të Jashtme, Meliza Haradinaj Stublla, ashtu siç e...

Kamala Harris pezullon aktivitetet fizike për fushatë

Zyrtarët e fushatës presidenciale të zotit Joe Biden njoftuan sot se kandidatja demokrate për nënpresidente Kamala Harris do të pezullojë aktivitetet elektorale...

“Nuk pranojmë të shkojmë në Vaqarr”, ankohen banorët e dëmtuar nga tërmeti në Kombinat, Kryemadhi: Nuk do i lejoj! Unë besoj në Zot…

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ishte sot pranë banorëve të Kombinatit të cilët ankohen për shkak të dëmtimeve të tërmetit të 26...

Meta me tone të ashpra: Pas shkeljes brutale të ‘5 qershorit’ mund të shkojmë drejt katastrofës! Ora e përballjes po afron

Presidenti Ilir Meta e nis ditën e sotme me një mesazh të fortë, teksa shprehet se “Dita Ndërkombëtare për Çrrënjosjen e Varfërisë,...

Titulli: Elementët tregues të përgjegjshmërisë
Autor: Muhamed Ratib Nabulsi
Përkthyes nga arabishtja: Nasuf Hoxha
Redaktor: Hasan Baftijari
Redaktor gjuhësor: Ermira Pashaj
Korrektor: Agim Abazi
Faqosja: Furkan ISM
Kopertina: Jusuf Saliu
Shtypi: Furkan Print – Shkup
Botues: Sh. B. Furkan ISM

Boshti i njohjes është shkak për boshtin e sjelljes, kurse boshti i së bukurës vjen si rezultat i boshtit të sjelljes. Njihesh me Zotin, i bindesh Atij dhe si rezultat, me afrimin drejt Tij, lumturohesh në dunja dhe në ahiret. Nëse njeriu arrin një sukses ekonomik dhe bëhet nga njerëzit më të pasur, përsëri brenda vetes do të giejë një boshllëk që nuk e mbush dot pasuria.

Edhe sikur të ngrihet në postet më ta larta të pushtetit, përsëri brenda vetes do të gjejë një boshilëk që nuk e mbush dot pushteti. Edhe nëse gëzon treguesit më të lartë të shëndetit, përsëri brenda vetes do të gjejë një boshllëk që nuk e mbush dot shëndeti. Edhe nëse ka pasues dhe ndjekës të shumtë,përsëri brenda vetes do të gjejë një boshllëk që nuk e mbushin dot ndjekësit dhe pasuesit. Brenda veteve tona ekziston një boshilëk që nuk e mbush dot asgjë tjetër përvec besimit në Zot dhe bindjes ndajTij. Kjo është fitra, natyra e pastër me të cilën e ka krijuar Zoti njeriun. Nëse njohja arrin në zemër, gjendja e saj ndryshon. Nëse Ndryshon gjendja e zemrës, ndryshojnë dhe veprat e giymtyrëve, sepse veprat janë pasojë e përjetimit, përjetimi është pasojë e njohjes, njohja është pasojë e meditimit dhe meditimi është paasojë e përkujtimit. Përkujtim, meditim, njohuri, perjetim, punë dhe më pas Xhenet.

MUND TA POROSISNI NË :www.islamshop.ch , www.fri.swiss/ ose ne numrin e telefonit :+41 79 469 50 36

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që...

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Frikë nga mbyllja? Rriten shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektantët në Gjermani

Rriten sërish shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektuesit në Gjermani. Kështu ka deklaruar zyra e Statistikave, teksa shteti me ekonominë më të...

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.