Erdoğan: Më 24 korrik do të falet namazi i xhumasë në Ajasofja

Mos i humb

Tragjedi për Kurban Bajram në Afganistan, makina bombë shpërthen gjatë festimeve, 17 të vdekur

Një shpërthim me makina ka ndodhur gjatë festimeve të Kurban Bajramit në provincën Logar në Afganistan. Besimtarët myslimanë ishin...

Qeveria e Kosovës miratoi masat e reja kundër Covid-19

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja për parandalim të përhapjes dhe kontrollit të infeksionit COVID-19.   Ky...

Z.Fadil Koprani kritikon qasjen e deputetve në këtë kohë pandemie

Kryetari i degës së Lëvizjes për Drejtësi në kodër të trimave PrishtinëZ.Fadil Koprani kritikon qasjen e deputetve...

Gjiknuri–Bylykbashit: Shqyrtojmë formulën tuaj, nëse gjen pasqyrim në modelin e cilitdo shtet evropian

Përfaqësuesi i mazhorancës në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri, i përgjigjet anëtarit të PD në këshill, Oerd Bylykbashit, lidhur me propozimin e këtij...

Në një fjalim drejtuar kombit, presidenti Erdoğan komentoi statusin e ri të Ajasofjas, e cila u përdor si një muze në dekadat e kaluara, por do të shërbejë si xhami pas një dekreti të miratuar së fundmi sot.

Presidenti turk tha se dyert e Ajasofjas do të jenë të hapura për turqit dhe të huajt, për muslimanët dhe jo-muslimanët, ashtu sikurse edhe të gjitha xhamitë e tjera. Ai po ashtu tha se Ajasofja me statusin e saj të ri do të vazhdojë t’i përqafojë të gjithë në një mënyrë shumë më të sinqertë.

“I ftoj të gjithë që të respektojnë vendimet e marra nga organet gjyqësore dhe ekzekutive të vendit tim mbi Ajasofjan”, tha Erdoğan, duke theksuar se si do të përdoret kompleksi historik është çështje e sovranitetit kombëtar.

“Theksoj se do ta hapim Ajasofjan si xhami duke ruajtur trashëgiminë e përbashkët kulturore të njerëzimit”, shtoi Erdoğan.

Më tej, presidenti turk theksoi se të drejtat e Turqisë mbi Ajasofjan nuk janë më të pakta se të atyre që ndërtuan kompleksin historik pothuajse 1.500 vite më parë, duke shtuar se “këmbëngulja që Ajasofja të mbetet si një muze është kërkesë e barabartë me atë që Vatikani të shndërrohet në një muze”.

Sot më herët, një gjykatë turke anuloi një dekret të kabinetit të vitit 1934, i cili e ktheu Ajasofjan në një muze. Ky veprim hapi rrugën e përdorimit të Ajasofjas përsëri si një xhami.

Sipas vendimit të plotë të gjykatës, Ajasofja është në pronësi të vakëfit të krijuar nga Sulltan Mehmet Fatihu dhe ishte paraqitur për komunitetin si xhami.

Në vendim thuhet se në tapinë e saj, Ajasofja përkufizohet si “xhami” dhe kjo nuk mund të ndryshohet me ligj.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Dërgesa të reja të armëve vijnë për forcat e Haftarit

Gjeneral Abdulhadi Dirah, zëdhënësi i njësisë së përbashkët të operacioneve Sirte-Jufra të ushtrisë libiane, tha se duke mbajtur municion ushtarak, aeroplanët e...

Ministri i punëve të brendshme të Indisë pozitiv në COVID-19

Ministri i punëve të brendshme të Indisë, Amit Shah, tha sot se ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin e ri (COVID-19)...

Libi, 55 migrantë të parregullt ndalohen në bregdetin e Mesdheut

Të paktën 55 migrantë të parregullt të kombësive të ndryshme janë ndaluar në bregdetin e Detit Mesdhe të Libisë, njoftoi sot Ministria...

Pandemia detyron Kaliforninë të lirojë 8 mijë të burgosur

Për shkak të rritjes së rasteve të reja me COVID-19, kryetari i bashkisë së Los Anxhelosit Eric Garcetti njoftoi se mund të...

Itali/ Tetë humbje jete dhe 239 raste të reja në 24 orë

Italia ka regjistruar 239 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, ndërsa tetë persona kanë humbur jetën, një shifër...