Facebook akuzohet se “po i vëzhgon” përdoruesit e Instagram-it përmes kamerave

Mos i humb

3 javë luftime në Nagorno-Karabakh, vdesin 13 civilë në Ganja

Kanë kaluar 3 javë që nga nisja e luftimeve në Nagorno Karabakh, pavarësisht armëpushimit të nënshkruar një javë më parë orë pas...

Task Forca për shëndetin në terren, kontrolle nga qytetari i thjeshte te biznesi i madh, Manastirliu: Tre muajt që na presin s’kanë për të...

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaroi sot se për të parë në terren zbatimin e masave anticovid, që nga qytetari më i...

Rritje shqetësuese në Evropë/ OBSH: Rastet me COVID-19 kanë arritur nivele rekord në të gjithë botën

Rastet e përditshme të COVID-19 kanë arritur nivele rekord në të gjithë botën, veçanërisht në Evropë dhe kontinentin amerikan, tha Organizata Botërore...

Shefi i shërbimit sekret britanik: Armiqtë e Britanisë Rusia dhe Kina

Mbretëria e Bashkuar në ditët e sotme përballet me kërcënime që vijnë nga Rusia dhe Kina, ka qenë kjo deklarata e para...

Facebook Inc. përsëri po paditet për gjoja spiunim në përdoruesit e Instagram, këtë herë përmes përdorimit të paautorizuar të kamerave të tyre të telefonit celular.

Sipas Bloomberg, përcjell Telegrafi, procesi gjyqësor buron nga raportet e mediave në korrik se aplikacioni për ndarjen e fotografive dukej se po përdorte kamerat e iPhone edhe kur ato nuk po përdoreshin në mënyrë aktive.

Facebook mohoi raportet dhe fajësoi një defekt, të cilin tha se po e korrigjonte, për shkaktimin e atyre që i përshkroi si njoftime të rreme se Instagram po përdorte kamerat e iPhone.

Në ankesën e depozituar të enjten në gjykatën federale në San Francisco, përdoruesja nga New Jersey e Instagram, Brittany Conditi pretendon se përdorimi i kamerës nga aplikacioni është i qëllimshëm dhe është bërë me qëllim të mbledhjes së të dhënave “fitimprurëse dhe të vlefshme për përdoruesit e saj“.

Duke “marrë të dhëna personale jashtëzakonisht private dhe intime për përdoruesit e tyre, përfshirë privatësinë e shtëpive të tyre”, Instagram dhe Facebook janë në gjendje të mbledhin “njohuri të vlefshme dhe hulumtime të tregut”, sipas ankesës.

Dhe siç shkruan më tej Bloomberg, Facebook nuk pranoi të komentonte.

Bloomberg thekson se në një padi të ngritur muajin e kaluar, Facebook u akuzua për përdorimin e teknologjisë së njohjes së fytyrës për të “korrur” në mënyrë të paligjshme të dhënat biometrike të më shumë se 100 milionë përdoruesve në Instagram.

Facebook e mohoi pretendimin dhe tha se Instagram nuk përdor teknologjinë e njohjes së fytyrës.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

7 Këshilla nga Mjekët që Diabetikët Duhet të Ndjekin Gjatë Pandemisë

Nuk kanë qenë të pakta lajmet mbi pandeminë dhe kujdesin ndaj vetes në këtë periudhë. Ky kujdes duhet të...

A Duhen Përdorur Antibiotikët Kur Jeni Me Grip?

Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve. Një nga rreziqet më...

Lazanja Me Mish Pule – Receta Perfekte Për Një Drekë Plot Shije

Kjo është një recetë pak larg asaj tradicionale të lazanjës së famshme. Receta e mëposhtme e këshilluar nga AgroWeb.org përmban mishin e...

Eksperti: Flini mirë para se të merrni vaksinën e gripit, gjumi rrit efektivitetin

Gjumi është shumë i rëndësishëm “për të na armatosur mirë” në luftën kundër gripit dhe Covid-19. Ekspertët e shëndetit...

Të mësosh gjatë pandemisë në Napoli, rrugicat e ballkonet zëvendësojnë klasat

Të bërtiturat në rrugët apo ballkonet, e qytetit të zhurmshëm të Napolit nuk janë asgjë e re, por tani edhe mësuesit dhe...