Kryevirologu amerikan gati të vërë bast: Vaksina e sigurt në nëntor, por nuk përjashtohet edhe në tetor

Mos i humb

Nga Butani tek Armenia: Kush janë 5 vendet më të çuditshme në botë

Çdo vend ka gjërat e tij të çuditshme. Dhe ndërsa nuk ka ndonjë parametër për të matur çuditshmërinë e një vendi, është...

Turmeriku Trajtimi Natyral për Shëndetin e Mirë të Flokëve

Turmeriku është një erëzë aromatike që zakonisht e gjeni në formën e pluhurit me ngjyrë të verdhë. Shumë e përdorshme në kuzhinë,...

U tha se lufton virusin, OBSH shuan shpresat: Remdesiviri është pak, ose aspak efektiv në trajtimin e COVID-19!

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se ilaçet remdesivir, hidroksiklorinë, lopinavir/ritonavir dhe produktet e interferonit kanë pak ose aspak rezultate në luftimin...

‘Karburanti falas’/ Rama: Do të heqim tre taksat për karburantin në bujqësi

Kryeministrit Edi Rama në komunikimin e përjavshëm me gazetarët me në fokus ekonominë ka dhënë një lajm të mirë për të gjithë...

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci është gati të vërë bast për një vaksinë efektive që do të jetë gati në nëntor ose dhjetor megjithatë ai e lë mundësinë të hapur edhe për tetorin.

Duke folur në panelin virtual në Institutin ‘Congressional Hispanic Caucus Institute’, imunologu amerikan tha se shanset në fund të fundit varen nga numri i infeksioneve që do verifikohen gjatë provave.

“Për të treguar nëse një vaksinë është efektive – tha ai – studiuesit duhet të zbulojnë 150 infeksione në zonën e testimeve, në momentin që prova është në dy të tretat e numrit të përgjithshëm të njerëzve për të cilët janë menduar dozat”.

Fauci nuk përjashton që rezultatet mund të vijnë më shpejt, ndoshta në muajin tetor.

Ai më tej shpjegoi se studiuesit eksperimentojnë me vaksinat duke u dhënë doza disa njerëzve dhe placebo të tjerëve, pastaj presin të shohin nëse ata që u është dhënë një dozë e vërtetë zhvillojnë më pak raste dhe simptoma më pak të rënda.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Google Search tani ju lejon të kërkoni këngën tuaj të preferuar me një psherëtimë

Google sjellë për të gjithë përdoruesit e telefonave inteligjentë një risi të re. Ata mund të shtypin butonin e mikrofonit në aplikacionin...

Hekurosja e Mbathjeve – Këshilla e Nënave Shqiptare Sot Vlen Më Shumë Se Kurrë

Një herë e një kohë amvisat shqiptare kishin një rregullt strikt sa i përket larjes dhe hekurosjes së ndërresave dhe të mbathurave.

Studentja me aftësi të kufizuara ngjit majën më të lartë të Greqisë

Një studente greke me aftësi të kufizuara ka realizuar ëndrrën e saj për të ngjitur majën e malit Olimp. Eleftheria Tosiou, e...

Biskota me Xhenxhefil – Aromë dhe Shije Perfekte

Biskotat shkojnë me çdo gje, qumësht, çaj, kafe, lëng frutash e çdo gjë tjetër që mund t’ju vijë ndër mend.

NASA dhe Nokia po vendosin një rrjet 4G në Hënë

Shërbimi celular shumë shpejt mund të shkojë përtej kësaj bote. NASA ka firmosur një kontratë me Nokia prej 14.1 milionë dollarësh për...