Fauci: Kemi gabuar me asimptomatikët…50% e rasteve totale, të transmetuara prej tyre

Mos i humb

Njihuni me sfidat komplekse që i presin pacientët e shëruar nga Covid-19

Momenti i daljes nga spitali i pacientëve që ishin prekur nga një formë e rëndë e Covid-19, pritet me gëzim dhe lehtësim....

Arrin në 1 milion numri i të infektuarve nga koronavirusi në Gjermani, rekord infektimesh në 24 orë

Të premten në Gjermani autoritetet shëndetësore njoftuan se numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus, që nga fillimi i pandemisë, ka...

“A mund të reduktojnë aftësinë e njerëzve për të përhapur virusin?”, ekspertja e OBSH-së bën thirrje për më shumë të dhëna për vaksinat e...

Ekspertja kryesore e vaksinave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se agjencia duhet të vlerësojë vaksinat e koronavirusit dhe reagimet e tyre...

Afganistani, vendi më i dëmtuar në botë nga terrorizmi

Instituti për Ekonomi dhe Paqe (IEP) me seli në Australi, ka publikuar "Indeksin Global të Terrorizmit 2020". Raporti mbi indeksin ka shqyrtuar...

‘Kemi gabuar me asimptomatikët Sars-CoV-2’- Kështu u shpreh kryevirologu amerikan Anthony Fauci i cili theksoi se “Ajo që nuk e dinim në fillim ishte se rreth 45-45% e rasteve të infeksionit janë asimptomatikë”.

Sipas Fauci, studimet e fundit kanë treguar se ndoshta deri në 50% e transmetimeve ndodhin nga një person asimptomatike te një personi i pa infektuar.

Për të rishikuar rolin e asimptomatikëve, Fauci tha gjithashtu se “Ne nuk mund ta injorojmë infeksionin asimptomatik të Sars-Cov-2, “sepse ky është një komponent i rëndësishëm i pandemisë.”

“Ndonjëherë” ndodh të bësh “një deklaratë bazuar në të dhënat që ke”, nënvizoi eksperti i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive (Niaid), teksa më herët kishte deklaruar se asimptomatologjia nuk dukej se kryesonte pandeminë dhe se transmetimi prej tyre dukej i rrallë.

“Një nga gjërat që kam mësuar gjatë viteve – tha Fauci- është se të dhënat evoluojnë dhe duhen ndryshuar udhëzimet dhe rekomandimet”.

Duke folur në lidhje me vaksinat në zhvillim, eksperti amerikan tha se ato janë “Një arritje e pashembullt për komunitetin shkencor, e bërë e mundur nga dekada përparimesh në teknologjinë e vaksinave dhe një qasje e koordinuar strategjike nga të gjitha qeveritë, industria dhe akademitë.

Ai gjithashtu njoftoi se sot ka nisur faze e tretë e provave klinike e vaksinës që po zhvillohet nga kompania farmaceutike Jannsen.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Lufta ndaj COVID-19, Gjermania zgjat kufizimet, Austria dhe Spanja planifikojnë t’i lehtësojnë ato

Në përpjekje për të mbajtur nën kontroll valën e re të infeksioneve me Covid-19, Gjermania vendosi që masat kufizuese të vijojnë të...

COVID-19/ Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina, pre e spiunazhit kibernetik

Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina është shënjestruar nga spiunazhi kibernetik, bën të ditur korporata ndërkombëtare e pajisjeve të biznesit IBM.  Kompania...

Grabitet banesa në Tiranë, morën biizhuteri e sende me vlerë. Ja sa para vodhën hajdutët

Policia e Tiranës ka arrestuar 6 persona në orët e fundit, pasi akuzohen për vepra të ndryshme penale. Uniformat...

Ushqimet e Darkës Që Ju Fryjnë Pa E Ditur

Darka, si vakti i fundit i ditës, luan një rol të rëndësishëm në mbarëvajtjen e punëve në organizëm jo vetëm gjatë natës.

Shpërthim në një depo në Britani: Rregjistrohen disa të lënduar, ende nuk ka viktima të konfirmuara

Shërbimet e urgjencës kanë konfirmuar se ka pasur një numër të madh të lënduarish në një shpërthim në një depo në Bristol...