Fuqia e lutjes

Mos i humb

Bima Që I Shton Humorin Gjithë Shtëpisë – Si Të Mbillni Trumzën

Trumza është një bimë mjekësore e cila që në lashtësi është njohur si simbol i kurajos. Kjo bimë shumë vjeccare, gjysëm...

Ekonomia e Kinës, 4.9 % rritje ekonomike 3 muajt e fundit

Në një kohë kur të gjitha vendet evropiane kanë frikë për një rikthim të të izolimeve të plota, të cilat mund të...

Koronavirusi shkaktoi gati 300,000 vdekje shtesë në SHBA

Pandemia e koronavirusit ka rezultuar me rreth 299,000 vdekje më shumë në Shtetet e Bashkuara, që nga fundi i janarit.

“Virusi ka pësuar mutacion, është më i rrezikshëm”, Manastirliu publikon videomesazhin e Prof. Kapisyzi: Mbajtja e maskës sakrificë e të gjithëve

Prof. Perlat Kapisyzi thotë se virusi Sars-Cov2 ka pësuar mutacion gjenetik duke e berë me aftësi më ngjitëse dhe duke rritur ngarkesën...

Titulli: Fuqia e lutjes
Titulli i origjinalit: Du’a the Weapon of the Believer
Autor: Jasir Kadi
Përktheu: Osman Osmani
Redaktor profesional: Bashkim Mehani
Redaktor gjuhësor: Besnik Jaha
Për botuesin: Bashkim Avdiu
Kopertina: Bashkim Mehani
Shtypi: FocusPrint – Shkup
Botues: Sira – Prishtinë

Çfarë është lutja?
Cilat janë rrethanat kur pranohet lutja?
Cilët jane faktorët që ndikojnë në pranimin e lutjes?
Si mund t’i rrisim shanset për lutje të pranuar?
Cilët janë faktorët që e pengojnë pranimin e lutjes?
Pse gjenë përgjigje lutja e dikujt, e jo e imja?
A e ndryshon lutja fatin?

Forma më e madhe dhe më fisnike e adhurimit është lutja. Lutja e perzemërt e besimtarit drejtuar Allahut është një rrëfim që buron nga zemra e besimtarit; rrëfim se ai është i dobët dhe i pandihmë, rrëfim se nuk mund të arrijë asgjë pa ndihmën dhe mbështetjen e Allahut. Lutja është një formë fisnike shpirtërore e adhurimit që e lejon të krijuarin ta vlerësojë madhështinë e Krijuesit. Kjo për shkak se adhuruesi i drejtohet Zotit të tij në kohë nevoje, atëherë kur të gjitha llojet e tjera të ndihmës të jenë shkëputur, dhe të gjitha burimet e tjera të kene sjellë dëshpërim.

MUND TA POROSISNI NË :www.islamshop.ch , www.fri.swiss/ ose ne numrin e telefonit :+41 79 469 50 36

Artikulli i mëparshëmFuqia e besimit
Artikulli i rradhësArrestohet kryetari i Istogut, Haki Rugova
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që...

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Frikë nga mbyllja? Rriten shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektantët në Gjermani

Rriten sërish shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektuesit në Gjermani. Kështu ka deklaruar zyra e Statistikave, teksa shteti me ekonominë më të...

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.