Gjermania kalon 50 000 viktima që nga fillimi i pandemisë, 859 vdekje në 24 orë

Mos i humb

Gjermania ka numëruar më shumë se 50 000 vdekje që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, sipas Institutit Robert Koch (RKI) për Parandalimin e Sëmundjeve.

Autoritetet shëndetësore gjermane regjistruan 859 vdekje të reja në 24 orë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 50 642.

RKI numëron vdekjet nga koronavirusët si ata që vdiqën direkt nga Covid-19 dhe ata të regjistruar si të infektuar me sëmundje paraekzistuese, vdekja e të cilave nuk mund të atribuohet përfundimisht.

Vendi regjistroi numrin më të lartë të vdekjeve ditore, 1 244, më 14 janar. Regjistri ditor i infeksionit ishte 33 777 më 18 dhjetor.

Shifrat e sotme treguan 17 862 raste të reja të infeksionit në periudhën e fundit të regjistruar 24-orëshe. Numri i infeksioneve të reja për 100 000 persona në një javë (i njohur si incidenca shtatë-ditore) ra në 115,3.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit