Gjobat në faturën e OSHEE-së, Meta: Akti Normativ i qeverisë anti-ligjor, qytetarët po shantazhohen

Mos i humb

Zvicër: 3802 raste të reja dhe 107 të vdekur nga Covid-19

Zyra Federale e Shëndetit Publik raporton 3.802 raste të reja që kanë rezultuar pozitive për virusin korona në 24 orët e fundit.

Kosova regjistron 10 të vdekur dhe 521 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 10 viktima nga koronavirusi...

COVID-19/ Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina, pre e spiunazhit kibernetik

Zinxhiri ndërkombëtar i furnizimit me vaksina është shënjestruar nga spiunazhi kibernetik, bën të ditur korporata ndërkombëtare e pajisjeve të biznesit IBM.  Kompania...

Prej ditësh i intubuar, humb jetën nga koronavirusi basketbollisti i njohur shqiptar

Ka ndërruar jetë nga Covid-19 basketbollisti nga Berati, që ishte arbitër i ndeshjeve të volejbollit, Petraq Gjogu. 72-vjeçari ishte...

Presidenti i Republikës Ilir Meta në një deklaratë por mediat këtë të hënë tha se çdo lloj mase që merret për arsye shëndetësore e çertifikuar nga ekspertët e shëndetit, në kuadër të parandalimit të përhapjes së Covid-19, është e mirëpritur, por përmbajtja e aktit të qeverisë për gjobitjen e qytetarëve është maskaradë, sepse është shkelja e të drejtave të njeriut.

Sipas kreut të shtetit misioni i OSHEE, është të furnizojë  me energji elektrike në mënyrë të pandërprerë qytetarët shqiptarë, dhe jo ti gjobisë ata, apo t’ja u ndërpresë energjinë, sepse nuk kanë paguar gjobën për mosmbajtjen e maskave.

“Çdo lloj mase që merret për arsye shëndetësore e çertifikuar nga ekspertët është e mirëpritur,  por përmbajtja e aktit për gjobitjen e qytetarëve është maskaradë, sepse shkel në mënyrë flagrante të drejtat e qytetarëve, sepse e shndërron OSHEE në një kompani që ka për detyrë furnizimin me energji, në një instrument policor dhe ndoshta edhe elektoral, që ekzekuton në mënyrë të paligjshme gjoba.

Nuk është zgjidhje që në fund të muajit, kur të mos kenë mundësinë të paguajnë faturat, qytetarët të shantazhohen. OSHEE ka për mision të furnizojë me energji elektrike në mënyrë të pandërprerë.

OSHEE nuk mund të ndërpresë energjinë elektrike për mosmbajtjen e maskës. Akti i qeverisë në tre fjali tërësisht të paqarta, e të mjegullta, shkon shumë më tej në qëllimet e tij dashakeqe. Synon që përmes ndëshkimeve administrative, ti bëjë me precedentë penal qytetarët shqiptarë, duke i detyruar të përfundojnë përpara dyerve të Gjykatave dhe Prokurorive”, tha Presidenti.

LIVE – Komunikimi i përjavshëm me gazetarët

Gepostet von Ilir Meta am Montag, 19. Oktober 2020
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Burg për dy të rinjtë, tentuan të transportonin dy bomba me telekomandë drejt Malit të Zi! Zbardhet dëshmia

Gjykata e Lezhës ka lënë në burg dy personat e kapur me bomba me telekomandë në tentative për t’i trafikuar drejt Malit...

Kosovarët pushtojnë pikën kufitare të Morinës për një fundjavë në Shqipëri

Mëngjesin e kësaj të shtune, pika kufitare e Morinës ka pasur një fluks të lartë mjetesh që drejtoheshin nga qytetarë kosovarë.

Më shumë arsye për të kaluar në IQOS?

Në javën e parë të korrikut 2020, Administrata e Ushqimit dhe Barnave e Shteteve të Bashkuara (FDA) deklaroi se tani ka autorizuar...

​Një sektor i shëndetshëm financiar është i domosdoshëm për rimëkëmbjen ekonomike të Kosovës

Deri më tani, sistemi financiar i Kosovës e ka përballuar ndikimin e krizës së shkaktuar nga COVID-19, por zgjatja e krizës mund...

Rama niset drejt SHBA-së: S’do lëmë gur pa lëvizur që vaksina anti-Covid të vijë sa më parë në Shqipëri!

Kryeministri Edi Rama është nisur ditën e sotme drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Lajmin e bën të ditur...