Habeck në vizitë zyrtare në Azinë Lindore

Mos i humb

Zëvendëskancelari gjerman, Robert Habeck do të zhvillojë sot një udhëtim në Azinë Lindore.

Destinacioni i tij i parë është Koreja e Jugut, ku ministri i Ekonomisë pritet të takohet me përfaqësues të politikës dhe biznesit.

Politikani i partise se Gjelbër do të shoqërohet nga një delegacion biznesi dhe deputetë të Bundestagut.

Ministria e Çështjeve Ekonomike tha se Koreja e Jugut është vendi i dytë më i rëndësishëm i Gjermanisë në Azi për eksportin e mallrave- kryesisht të makinave dhe pjesëve të makinave – me vlerë rreth 20 miliardë euro (21,5 miliardë dollarë).

Koreja e Jugut, nga ana e saj, është një prodhues i rëndësishëm i teknologjisë së informacionit dhe komunikimit.

Tensionet në kufirin me Korenë e Veriut të udhëhequr nga komunistët po rriten sërish. Habeck ka planifikuar të udhëtojë të premten në Kinë.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit