Putin dhe Kim nënshkruajnë marrëveshje të re për marrëdhëniet Rusi-Kore e Veriut

Mos i humb

Presidenti rus, Vladimir Putin ka nënshkruar një marrëveshje të re gjithëpërfshirëse të partneritetit strategjik me liderin e Koresë së Veriut Kim Jong Un gjatë vizitës së tij shtetërore në Korenë e Veriut, njoftoi sot media shtetërore ruse.

Putin tha në fillim të bisedimeve se ky ishte një dokument i ri themelor për marrëdhëniet midis Rusisë dhe Koresë së Veriut.

Sipas burimeve ruse, Putin e ftoi gjithashtu Kim të vizitojë Moskën, pas takimit të tyre të fundit në Vladivostok në shtator. Ky është qëndrimi i parë i Putinit në vendin fqinj në 24 vjet.

Putini falënderoi mikpritësin e tij koreano-verior për mbështetjen e politikës ruse, përfshirë luftën e Moskës kundër Ukrainës.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës akuzojnë Korenë e Veriut se ka furnizuar Rusinë me armë dhe municione për pushtimin. Sipas vëzhguesve, vizita e tij ka për qëllim sigurimin e dërgesave të mëtejshme të armëve nga Pheniani për luftën e Moskës kundër Ukrainës.

“Marrëdhëniet midis dy vendeve tashmë janë zgjeruar ndjeshëm vitin e kaluar”, tha Putini.

Bisedimet u diskutuan edhe për çështjet e bashkëpunimit ekonomik dhe sigurisë ndërkombëtare.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit