I gjatë sa një fushë basketbolli, zbulohet një nga dinozaurët më të mëdhenj që kanë shëtitur tokën

Mos i humb

Shkencëtarët së fundmi kanë zbuluar skeletin e dinozaurit më të madh në tokë i cili ishte i gjatë sa një fushë basketbolli dhe i madh sa dy kate banese.

Fosilet e gjetura tregojnë se dinozauri ishte 6.5 metra dhe peshë 70 ton, është një nga 10 deri në 15 dinozaurët më të mëdhenj të zbuluar ndonjëherë në Tokë. Skeleti është zbuluar në Australi dhe ndryshe njihet me emrin “Australotitan” (ose “Titan i Jugut”).

Mediat e huaja bëjnë me dije se nga studimi i fundit rezulton se fosilet e gjetura skeletit të një dinozauri të madh, të quajtur shkencërisht australian cooperensis, u zbuluan për herë të parë në zonën Eromanga të Queensland në jugperëndim në 2007, kur filluan gërmimet dhe po vazhdojnë.

Ndër të tjera studiuesit theksojnë se dinozauri ishte barngrënës i grupit të dhelprave, me qafë shumë e gjatë, bishti dhe këmbët e gjata si kolona, ​​me peshë 70 tonë dhe jetonin 92 deri 96 milion vjet më parë.

Për shkak se Australia është kryesisht e rrafshët dhe pa vargmale dhe gryka, të cilat gradualisht do të ekspozonin fosilet për shkak të erozionit të shkëmbinjve, ajo konsiderohet si një nga vendet më të vështira në botë për të zbuluar kockat e dinozaurëve. Zbulimet zakonisht bëhen nga fermerët të cilët lokalizojnë fosilet kur dalin në sipërfaqe.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit