“Inceneratorin e marrim në 2021”/Bashkia e Elbasanit: Asgjëson mbetjet tona pa pagesë prej vitit 2016

Mos i humb

“A ka ujë në akullin që më sollët?”, restoranti vendos një çmim për çdo pyetje absurde

Rregulli numër 1 i çdo personi që fillon punë në një restorant është “klienti ka gjithmonë të drejtë”. Por këtë ligj të...

Kinezët “harrojnë” pandeminë, radhë të gjata për të blerë iPhone 12

Edhe pse në kohë pandemie, duket se adhuruesit e iPhone 12 nuk ndalen. Ata kanë qëndruar disa orë në radhë, me maska...

Zbulohet një organ i ri në kokën tonë

Trupi i njeriut, pavarësisht se sa vite ka që studiohet, vazhdon të na habisë. Një studim i publikuar në “Science Alert” ka...

Vrasja e Flamur Ducit në Korçë, lirohet pas 10 muajsh i arrestuari si autor, ja çfarë nxori analiza e ADN-së

Pas 10 mujash hetime, Gjykata e Korcës ka lënë të lirë 18- vjecarin Devis Hoti i cili u arrestua si i dyshuar...

Në një deklaratë të saj, shoqëruar edhe me dokumentacionin përkatës, Bashkia e Elbasanit deklaroi se që prej vitit 2016 depoziton mbetjet urbane në impiantin e përpunimit të mbetjeve urbane në Elbasan. Më pas në vitin 2017 nisi incenerimi i tyre.

Siç e shikoni ky impiant funksionin që prej asaj kohe . Aktualisht këtu trajtohen rreth 80 tonë mbetje urbane të Bashkisë së Elbasanit në ditë. Por impianti u konceptua të përballonte nevojat e të gjithë bashkive të qarkut të Elbasanit.

Aktualisht, nisur nga kjo, por edhe për të zgjidhur problemin e ndotjes së mjedisit në qarkun e Elbasanit, këtij impianti i janë bashkëngjitur edhe disa bashki të tjera. Aktualisht këtu trajtohen edhe mbetjet urbane të bashkisë së Cerrikut, Librazhdit dhe Prrenjasit.

Impianti i përpunimit të mbetjeve urbane të Elbasanit është i pari i këtij lloji në Shqipëri. Në kontratën e Ministrisë së Mjedisit është konceptuar që ky impiant për 7 vite të menaxhohet nga kompania dhe më pas të kalojë në dorëzim të bashkisë së Elbasanit.

Në dhjetor të vitit 2021 impianti do të merret në dorëzim nga bashkia e Elbasanit e cila aktualisht depoziton mbetjet pa pagesë falë një marrëveshje e cila parashikonte ndërtimin e impiantit në territor të bashkisë së Elbasanit dhe kjo e fundit do të depozitonte mbetjet e saj pa pagesë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Fushata e egër kundër Kosovës, Daçiç reagon pas lajmeve se u “dënua” me postin e kryeparlamentarit

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Dacic, kundërshtoi shefin e diplomacisë së BE-së Josep Borrell që kishte kërkuar që Kosova e Serbia...

Paralajmërimi në Zvicër: Pas 15 ditësh, të gjithë shtretërit e kujdesit intensiv do të jenë të zënë

Nëse nuk ndërmerret asnjë veprim, kapaciteti i shtretërve të ICU (njësive të kujdesit intensiv) në Zvicër do të plotësohet pas 15 ditësh,...

Rusia regjistron 346 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, shifra më e lartë që prej nisjes së pandemisë

Rusia ka regjistruar numrin më të lartë të vdekjeve nga COVID-19 në një ditë. Në 24 e fundit janë...

Rekord infeksionesh me COVID-19 në Gjermani, Merkel kërkon mbylljen e vendit

Gjermania ka regjistruar rreth 15 000 infeksione të reja me koronavirus gjatë një periudhe 24-orëshe, sipas institutit “Robert Koch” duke shënuar rritjen...

Ish-deputeti i PD denoncon: Prindërve të mi i është ndryshuar vendbanimi pa kërkesën e tyre, SPAK duhet të kishte

Ish-deputeti i PD, Endri Hasa denoncon se prindërve të tij u është ndryshuar vendbanimi pa kërkesën e tyre. Hasa...