INDI – Rreth 300 viktima pas përplasjes së tre trenave

Mos i humb

Ka shkuar në rreth 300 numri i të vdekurve nga përplasja e trenave në Indinë Lindore.

Numri i të vdekurve nga një përplasje e tre trenave në distriktin lindor të Indisë, Balasore, është rritur në rreth 300, thanë sot autoritetet.

”Aksidenti, i cili ndodhi të premten në mbrëmje, vrau të paktën 233”, tha kryesekretari i shtetit Odisha, Pradeep Jena në një postim në Twitter.

Rreth 900 persona janë lënduar në aksident, tha ai.

Qeveria vendore ka urdhëruar të shtunën një ditë zie për viktimat.

Numri i të vdekurve pritet të rritet më tej ndërsa ekipet e shpëtimit kanë kërkuar në vendngjarje.

Rreth një duzinë vagona të dëmtuara ishin shtrirë mbi dhe pranë binarëve, disa me rrota të ngjitura lart, disa me tavane të hapura të grisura dhe xhamat e thyer.

Shkaku i aksidentit është ende duke u hetuar.

Megjithatë, mendohet se një tren pasagjerësh doli nga shinat para se të goditet nga një tjetër në një shina ngjitur.

Në incident është përfshirë edhe një tren mallrash.

”Përpjekjet e shpëtimit të premten përfshinin më shumë se 115 ambulanca”, tha Jena.

”Rreth 500 njësi gjaku u mblodhën gjatë natës me 900 njësi aktualisht në magazinë”, shkroi ai në Twitter.

“Kjo do të ndihmojë në trajtimin e viktimave të aksidentit. Unë personalisht u jam borxhli dhe mirënjohës të gjithë vullnetarëve që kanë dhuruar gjak për një kauzë fisnike,” shkroi ai.

Ministri i hekurudhave Ashwini Vaishnaw mbërriti në vendngjarje mëngjesin e së shtunës për të vlerësuar shkallën e tragjedisë.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit