Ish-shefi i Volkswagenit në gjykatë për serinë e dytë të akuzave

Mos i humb

Pas dënimeve nga Gjykata, drejtuesit e ”Agimit të Artë” dërgohen në burg, shpëtojnë përkohësisht 12 ish-deputetë dhe anëtarë

Gjykata në Athinë ka marrë sot vendimin përfundimtar duke dërguar në qeli 38 drejtues, anëtarë dhe bashkëpuntorë të Agimit të Artë.Udhëheqësi Nikos...

Kosova regjistron 169 raste të reja dhe 2 të vdekur në 24 orët e fundit nga koronavirusi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe...

Evropa drejt euros digjitale, a do jetë gati deri në fund të vitit 2025?

Derisa pandemia e koronavirusit po ndikon me shpejtësi te njerëzit që gjithnjë e më pak të përdorin para të gatshme, por edhe...

”Rrugët”, Rama: Saliu arriti rekord botëror. Si të veshësh xhaketën time, këmishën e Braçes, pantallonat e Finos

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka komentuar projektet dhe infrakstrukturën  rrugore duke sulmuar edhe ‘paraardhësin’ e tij në qeveri  Sali Berishën.

Gjykata gjermane ka vendosur se ish-drejtori ekzekutiv i Volkswagenit, Martin Winterkorn duhet të përballet me gjyqin për serinë e dytë të akuzave për skandalin e emetimeve të naftës të kompanisë, që lidhen me pretendimet për manipulimin e tregut.

Njoftimi i Gjykatës në Braunschweig sot pasoi një vendim në fillim të këtij muaji, sipas së cilës ai duhet të gjykohet për akuzat e mashtrimit. Nuk është caktuar data për asnjërën seancë.

Winterkorn dha dorëheqje nga Volkswagen disa ditë pasi Agjencia e amerikane e Mbrojtjes së Mjedisit publikoi një njoftim për shkelje më 18 shtator 2015.

Kompania kishte vite që përdorte një softuer i cili njihte kur automjetet ishin në sallat e testimit dhe aktivizonte kontrollet e emisioneve dhe më pas fikte kontrollin e emisioneve gjatë ngasjes normale. Si rezultat, automjetet emetuan shumë më tepër sesa kufiri ligjor i oksidit të azotit në SHBA, një ndotës që dëmton shëndetin e njerëzve.

Prokurorët akuzojnë Winterkornin se ka patur njohuri për instalimin e pajisjes së paligjshme dhe qëllimisht nuk ka arritur të informojë tregjet në kohë të duhur për një “rrezik të rëndësishëm financiar” që filloi të materializohej në fillim të vitit 2015.

Aksionet e Volkswagenit ranë ndjeshëm pas publikimit të skandalit, e cila çoi që investitorët të kërkojnë kompensim në një çështje të veçantë civile.

Avokati i Winterkornit ka hedhur poshtë akuzat se ish-drejtori kishte njohuri të hershme për përdorimin e softuerit në automjetet me naftë në SHBA, duke thënë se informacionet e rëndësishme nuk kanë arritur tek ai.

Volkswageni ka paguar më shumë se 30 miliardë euro (35 miliardë dollarë) në gjoba dhe shlyerje për skandalin.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Musaka me Presh dhe Krem Qumështi – Shije Speciale

Kuzhina shqiptare është fantastike në shijet e larmishme që ofron. Receta të ëmbla dhe të kripura, shije plota e...

Jakup Krasniqi e pranon: Dy personat në arrati për 2 milionët e Thesarit janë anëtarë të Nismas

Kosova para dy ditësh është tronditur nga lajmi se një punëtor i Thesarit të Kosovës me iniciale L.G. dyshohet se, përmes katër...

COVID-19/ Dy kompani farmaceutike rifillojnë testimin e vaksinës

Dy kompani prodhuese barnash njoftuan të premten rifillimin e testimit në Shtetet e Bashkuara të vaksinave të tyre për COVID-19.

“Kemi 3-4 muaj sfidë”, ndalohet qarkullimi tek ish-sheshi Shqiponja. Ja si do të devijohet trafiku

Qarkullimi i mjeteve tek ish-sheshi Shqiponja, në Tiranë do të ndalohet. Shkak janë bërë punimet për ndërtimin e Unazës së Madhe tek...

Çaji Që Nuk Duhet Ta Ndani në Ditët e Ftohta

Trëndafili i Egër çmohet për vlerat e tij kurative për shëndetin e gjithë organizmit. Stina e vjeshtës dhe ajo...