Izraeli synon normalizimin e marrëdhënieve me 5 shtete të tjera arabe

Mos i humb

COVID-19 në Evropë, Britania gati planin dimëror, përkeqësohet situata në spitalet greke

Në një kohë kur Evropa po përballet me një rritje të madhe të infeksioneve me Covid-19, testimi dhe vaksina, janë këto mjetet...

Dredhanik me Presh dhe Djathë të Bardhë – Shije Unike nga Tradita Shqiptare

Tradita e amvisave shqiptare në përgatitjen e byrekëve me shije të ndryshme është sa e vjetër aq edhe e shijshme.

Gates për vaksinat kundër COVID-19: Deri në shkurt do të dëshmohet që janë efikase dhe të sigurta, duroni edhe pak – mbani maskat

Themeluesi i kompanisë Microsoft, Bill Gates, beson se pothuajse çdo vaksinë kundër coronavirusit do të jetë efektive, shkruan CNN.

Kosnett: Amerika kurrë nuk do të heqë dorë nga Kosova

Maratonë diskutimesh, propozime dhe reflektime mbi angazhimin e diasporës nga profesionistë shqiptarë kudo në botë përmbyllën ditën e parë të konferencës Diaspora...

Ministri izraelit i Inteligjencës, Eli Cohen, tha se Izraeli do të intensifikojë bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve me pesë shtete arabe pas zgjedhjeve presidenciale në SHBA në fillim të nëntorit.

“Pas nënshkrimit të marrëveshjes me Emiratet e Bashkuara Arabe, unë thashë se do të ketë marrëveshje të tjera me një vend nga Gjiri dhe një vend nga Afrika dhe më vonë Bahreini dhe Sudani u bashkuan në rrugën historike”, tha Cohen në një deklaratë.

“Ka pesë të tjera, domethënë Arabia Saudite, Sulltanati i Omanit, Katari, Algjeria dhe Maroku, ndërsa negociatat me këto vende do të intensifikohen pas zgjedhjeve presidenciale në SHBA”, shtoi ai.

Zgjedhjet presidenciale në SHBA janë planifikuar të mbahen më 3 nëntor.

Deri më tani, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Sudani kanë njoftuar normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin, në një lëvizje që tërhoqi reagime të shumta nga palestinezët si një “tradhti” ndaj kauzës së tyre.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Policia malazeze rrëzon dyshimet: Nuk ka të dhëna se Dritan Abazoviç po shantazhohet nga grupet kriminale

Prej dy ditësh tashmë në mediat malazeze qarkullon lajmi që lideri i lëvizjes URA, politikan shqiptar Dritan Abazoviç është kërcënuar me jetë...

MSH informacion për situatën: 656 raste të reja në 24 orët e fundit, 10 të vdekur nga COVID-19

Ka një rënie të rasteve ditore me COVID-19 që përkon me uljen e testimeve. Ndërkohë që raportohen 10 humbje jete në 24...

Osmani merr një vendim tjetër, anulon të gjitha konkurset në kuadër të Zyrës së Presidentit

Ushtruesja e detyrës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani sot ka marrë edhe një vendim të ri. Osmani ka...

“E vuaj më shumë, sepse kam një përgjegjësi”/ Manastirliu: Politikanët të mos guxojnë të fyejnë mjekët

“Askush nga politikanët të mos guxojë të fyejë mjekët dhe të dalin e të bëjnë politikë me punën e tyre, sepse mjekët...

Bashkimi Evropian planifikon qasje në ilaçe me çmimet të përballueshme

Komisioni Europian miratoi dje një plan për të siguruar qasje në ilaçe, veçanërisht në ato të përgjithshme, në të gjithë BE dhe...