Në Ticino, nga nesër, maska bëhet e detyrueshme edhe jashtë

Mos i humb

“Merhaba”, Rama i jep këshillë kryebashkiakes së Kurbinit dhe ironizon Bashën për shifrat: Po do na dalësh në televizor si Luli

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar nga afër kantierin e ndërtimit në zonën 1 në Laç, ku do të ndërtohen qendra të reja...

Erdoğan: Fyerja e besimeve është larg të qenit liri

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, dënoi Islamofobinë në rritje në vendet perëndimore, duke thënë se fyerja e besimeve të njerëzve nuk...

Të burgosurit në Kaliforni përfitojnë miliona dollarë nga skema e mashtrimit

Të burgosurit në Kaliforni arrijnë të fitojnë miliona dollarë nëpërmjet skemës së mashtrimeve. Të burgosurit përfshirë vrasësit serial të dënuar me vdekje,...

Historike, Joe Biden zgjedh ekipin përgjegjës për komunikimin me median të përbërë vetëm nga gra

Për të parën herë në historinë e vendit, presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden dhe zëvendëspresidentja e zgjedhur, Kamala Harris kanë përzgjedhur...

Në Kantonin jugor të Zvicrës, në Ticino, maska duhet të mbahet edhe jashtë, që nga e marta. Por, kjo duhet të bëhet në rastet kur nuk mund të sigurihet distanca minimale prej 1.5 metrash nga njerëzit tjerë.

Në restorante vazhdon të vlejë rregulli që mund të konsumoni vetëm pasi të jeni ulur. Po ashtu, jo më shumë se katër persona mund të ulen bashkë në një tryezë. Përjashtimet vlejnë vetëm për familjet, u ka thënë mediave sot Presidenti i Qeverisë së Kantonit, Norman Gobbi.

Ndërkaq, është në fuqi edhe një kufi i sipërm prej 15 personash që mund të marrin pjesë në ngjarje private.

Qeveria gjithashtu ndalon nga e mërkura të gjithë sportet masive që ushtrohen me kontakt fizik. Përjashtimet zbatohen për atletët profesionistë, si dhe për trajnimet sportive për fëmijë. Mësimet e gjimnastikës për fëmijë dhe të rinj në shkollat ​​e detyrueshme përjashtohen gjithashtu nga rregullorja.

Tani kemi të bëjmë me “marrjen e masave të duhura në momentin e duhur”, ka thënë më tutje Gobbi.

Ndërkohë, në shumicën e kantoneve të Zvicrës konsiderohet se Ticino “ka shkuar tepër larg” me këtë masën e fundit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Meta ktheu ligjin për ”Policinë e Shtetit”, Murrizi: I jap të drejtë, jemi në prag të zgjedhjeve. Rama për vota do u thotë policëve…

Deputeti i opozitës parlamentare dhe kreu i grupit demokrat, Myslim Murrizi i ka dhënë të drejtë zyrës juridike të Presidencës për arsyet...

Po transportonte lëndë drusore të prera në mënyrë të paligjshme, bllokohet mjeti në Lezhë, nën hetim shoferi

Policia e Lezhës ka goditur një rast të krimeve mjedisore, duke bllokuar një automjet, që transportonte lëndë drusore të prerë në mënyrë të...

Aksident me vdekje në Lushnje, shoferi humb kontrollin prej problemeve shëndetësore, u përplas me murin

Një aksident me vdekje është regjistruar paraditen e sotme në fshatin Plug të Lushnjes. 53-vjeçari N.R, duke drejtuar automjetin ”Benz”, prej problemeve...

Kjo fole është më e çuditshmja që keni parë ndonjëherë

Një fole gjigande grerëzash është gjetur në një fshat në Turqi. Pronari Adem Kurkut zbuloi folenë 85 cm të gjatë në çatinë...

Më shumë se 300 protestues të arrestuar në Bjellorusi

Autoritetet në Bjellorusi kanë arrestuar më shumë se 300 protestues të cilët ishin pjesë e protestave masive kundër Alyaksandr Lukashenkas.