Katari refuzon presidencën e radhës në Ligën Arabe

Mos i humb

Shifrat në rritje të rasteve me COVID-19, Rama takim me drejtues dhe mjekë në QSUT

Teksa vendi ynë po përballet me shifra në rritje të rasteve me koronavirus, kryeministri Edi Rama po zhvillon një takim me mjekë...

Nga krahasimi me Lincoln tek oferta për unitet, ja 6 momentet kyçe të debatit final Trump-Biden

Debati final Trump- Biden është shoqëruar nga momente kyçe teksa ishte shumë më ndryshe nga ai i pari. Nëqoftëse debati i parë...

“Nuk pranojmë të shkojmë në Vaqarr”, ankohen banorët e dëmtuar nga tërmeti në Kombinat, Kryemadhi: Nuk do i lejoj! Unë besoj në Zot…

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ishte sot pranë banorëve të Kombinatit të cilët ankohen për shkak të dëmtimeve të tërmetit të 26...

Si të Përdorni Aloe Verën për Shëndetin e Dhëmbëve

Vetitë e mrekullueshme të aloe verës në trup janë të mrekullueshme dhe të gjithanëshme. Kjo bimë e veçantë, është...

Katari ka refuzuar të marrë presidencën e radhës në Ligën Arabe nga e cila u tërhoq Palestina.

Sipas rregullores së brendshme të Ligës Arabe, Katarit iu propozua presidenca e radhës pasi Palestina njoftoi më 22 shtator tërheqjen nga presidenca e radhës në Ligën Arabe.

Përfaqësia e përhershme e Katarit në Ligën Arabe në një deklaratë me shkrim lidhur me çështjen theksoi se “Përderisa i përmbahemi të drejtës presidenciale të takimit të Katarit që do të mbahet në mars 2021 ne kërkojmë falje që aktualisht nuk kemi vazhduar seancën në të cilën shteti i Palestinës është tërhequr”.

Ministri i Jashtëm i Palestinës, Riyad al-Maliki në një konferencë për media më 22 shtator në ministrinë në qytetin Ramallah në Bregun Perëndimor të okupuar tha se kanë hequr dorë nga presidenca e radhës së Ligës Arabe, pasi Sekretariati i Përgjithshëm i Ligës ka mbështetur Emiratet e Bashkuar Arabe (EBA) dhe Bahreinin që normalizuan marrëdhëniet me Izraelin në kundërshtim me Iniciativën Arabe të Paqes.

Ai theksoi se disa vende të fuqishme arabe nuk kanë dënuar largimin nga Iniciativa Arabe e Paqes dhe prandaj nuk do të ketë ndonjë vendim për dënim brenda një procesi të parashikueshëm.

“Ne nuk jemi të nderuar të shohim vendet arabe që nxitojnë t’i normalizojnë marrëdhëniet me shtetin okupues gjatë presidencës sonë”, tha Maliki.

Në takimin e Ligës Arabe që u zhvillua nëpërmjet telekonferencës më 9 shtator në nivelin e ministrave të Jashtëm nuk ishte marrë vendimi që dënon “normalizimin e marrëveshjeve” me Izraelin.

Sipas diplomatëve palestinezë “vendet e fuqishme arabe me ndikim” kishin ndaluar që të dalë vendimi për dënimin e vendeve arabe të Gjirit që normalizuan marrëdhëniet me Izraelin në kundërshtim me Iniciativën Arabe të Paqes.

EBA dhe Bahreini me ndërmjetësimin e SHBA-së më 15 shtator nënshkruan marrëveshje për “normalizimin e marrëdhënieve” me Izraelin në një ceremoni të mbajtur në Shtëpinë e Bardhë.

Vendet anëtare të Ligës Arabe në vitin 2002 në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, miratuan Deklaratën e Iniciativës Arabe të Paqes që përcaktonte mohimin e normalizimit me Izraelin përderisa ky i fundit nuk njeh shtetin e pavarur palestinez, kryeqyteti i të cilit është Kudsi Lindor me kufijtë e vitit 1967.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Forcat turke arrestojnë 33 të dyshuar të FETO-s në gjithë vendin

Forcat turke të sigurisë arrestuan sot 33 persona nën dyshimin për lidhje me organizatën terroriste FETO, grupi që qëndron pas grushtit të...

SHBA, rritet në 231.174 numri i të vdekurve nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 231.174, prej të cilëve 663 kanë humbur...

Aeroplani “përshëndet” çiftin e ri me një “grusht” ujë

Momenti kur seti fotografik i një çifti të ri është shkatërruar nga një aeroplan, është kapur në kamera. Priscila...

E zgjedhura e Trump, merr miratimin e Senatit Amy Coney Barrett në Gjykatën e Lartë

Amy Coney Barrett , është konfirmuar mbrëmë nga Senati amerikan si Gjyqtare e Gjykatës Supreme me 52 vota pro dhe 48 kundër....

970 qytetarë u ndëshkuan për mosrespektim të Ligjit COVID-19

Policia e Kosovës është duke vazhduar me shpërndarjen e tiketave në bazë të ligjit anti-COVID. Gjatë 24 orëve të...