Katër Pyetje Dhe Përgjigje Për Reumatizmën – Shenjat Dhe Trajtimet Që Funksionojnë

Mos i humb

Kriza e koronavirusit/ Paralajmërimi i BE: Në disa shtete ka situatë më të keqe se në mars

EUROPË– Pandemia e koronavirusit ka krijuar një situatë shumë të vështirë që në fillim të këtij viti e duket se do të...

Dy qytete zvicerane, në 10 vendet me teknologjinë më të mirë në botë

Dy qytete zvicerane renditen në 10 top dhjetshën e vendeve me tekonologjinë më të zhvilluar në botë. Indeksi i...

Arrestohen dhjetëra qytetarë bjellorus gjatë Marshimit të Solidaritetit

BJELLORUSI - Me mijëra qytetarë bjellorus morën pjesë sot në “ Marshin e Solidaritetit” në Minsk, në një kohë kur kanë kaluar më...

Rama dhe Veliaj inspektojnë kantieret e rindërtimit në Lanabregas: Janë 359 kantiere të hapura; të hënën miratojmë 250 të fundit

Kryeministri Edi Rama, kryebashkiaku Erion Veliaj dhe ministri i Shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj inspektuan punimet për rindërtimin e banesës së familjes...

Reumatizma është një sëmundje që prek kyçet, gjunjtë, ijet dhe shpinën.

Ajo shfaqet me dhimbje, deformim dhe vështirësi në lëvizje.

Shkaktarët e sëmundjes që prek miliona njerëz në botë janë të ndryshëm.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të merrni përgjigjet e nevojshme për 4 pyetjet kryesore në lidhje me këtë sëmundje.

Cilat Janë Grupmoshat Më Të Prekura Nga Reumatizma?

Reumatizma mund të prekë njerëz të çdo moshe, por ndikimi i sëmundjes ndihet më shumë me kalimin e moshës.

Për shembull në të shtatëdhjetat dhe të tetëdhjetat, regjistrohet një dëmtim më i madh të kërcit të kyçeve dhe ndryshime morfologjike të kockave.

Përpara moshës 55 vjeçare, ndikimi i sëmundjes nuk njeh gjini, por gratë janë më të rrezikuara pasi kanë kaluar këtë moshë.

Reumatizma mund të godasë në ije, gjunjë, shpatull, qafë dhe në pjesën e poshtme të mesit.

Si Mund Ta Ulni Rrezikun E Sëmundjes?

Sipas informacioneve të AgroWeb.org, hapi kryesor për uljen e këtij rreziku është mbajtja e një peshe të shëndetshme trupore.

Mbipesha është faktor rreziku dhe rënia nga pesha mund të zbusë simptomat.

Aktiviteti fizik sado i vogël garanton muskuj të fortë dhe ul rrezikun e dëmtimit të kyçeve. Sigurohuni që të bëni 10 mijë hapa në ditë për shëndet të mirë.

Si Mund Ta Kuptoni Që Jeni Prekur Nga Reumatizma?

Në fillimet e saj, sëmundja shfaqet me ndjesinë e ngurtësimit të kyçeve ose pjesëve të tjera të trupit.

Kjo simptomë zgjat pothuajse 20 minuta pasi jeni zgjuar.

Megjithatë, dhimbjet mund të përkeqësohen gjatë ditës ose në varësi të pozicionit të qëndrimit që ndikon tek kyçet ose pjesët e tjera të trupit.

Cilat Janë Trajtimet Që Funksionojnë?

Trajtimet fillestare kundër reumatizma përfshijnë ilaçe të njohura kundër dhimbjeve, të cilat rekomandohen nga mjeku.

Trupi duhet mbajtur gjithnjë në lëvizje, por ato duhet të jenë të kujdesshme.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar...

Katari refuzon presidencën e radhës në Ligën Arabe

Katari ka refuzuar të marrë presidencën e radhës në Ligën Arabe nga e cila u tërhoq Palestina. Sipas rregullores...

Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

Një ekip i studiuesve të sigurisë IT nga ThreatFabric kanë zbuluar një lloj të ri malware Android që vjen me një gamë...