Kemi 10 muaj në çadër”, banori i dëmtuar nga tërmeti në Tale të Lezhës: Kërkesa kemi bërë boll, gjë nuk shohim

Mos i humb

Tregimi i refugjatit nga Eritrea në Zelandë të Re, nga pastrues në deputet

Ish-refugjati nga Eritrea, Ibrahim Omer, i nominuar nga Partia Laburiste në zgjedhjet e përgjithshme të Zelandës së Re, u bë deputeti i...

Ministri i jashtëm grek Dendias pritet të vizitojë këtë javë Shqipërinë! Pak shpresa për zgjidhje konkrete dhe të afërta

Një vizitë prej kohësh e paralajmëruar,por e mbetur ende e pa zhvilluar,madje edhe sot nuk është e sigurt nëse do të jetë...

Të mësosh gjatë pandemisë në Napoli, rrugicat e ballkonet zëvendësojnë klasat

Të bërtiturat në rrugët apo ballkonet, e qytetit të zhurmshëm të Napolit nuk janë asgjë e re, por tani edhe mësuesit dhe...

Peru, zbulohet gjeoglifi antik

Një gjeoglif antik është zbuluar nga arkeologët në jug të Perusë. Bëhet fjalë për një figurë të madhe maceje, e cila mendohet...

Shumë familje të Lezhës janë ende në pritje të shtetit sa i përket rindërtimit të shtëpisë. Një prej tyre është Gjok Kola, banor në Tale të Lezhës, i cili pohon se ende nuk ka marrë asnjë përgjigje, se çfarë do të bëhet me shtëpinë e tij.

Në bisedën që pati me ish-nënkryetaren e Bashkisë Lezhë, Alfrida Marku, ai thotë se pavarësisht kërkesave të shumta që ka bërë në institucionet përkatëse, nuk sheh ende dritë në fund të tunelit. Më tej banori shprehet se deri më tani ka qëndruar në çadër nga frika se shtëpia mund t’i zërë brenda.

PJESË NGA BASHKËBISEDIMI
Gjok Kola:
 Jam Gjokë Kola, banor i Tales. Mu shemb shtëpia që në tërmetin e 26 nëntorit. Jam jashtë në çadër.

foto galeri
foto galeri

Alfrida Marku: Të kanë premtuar që shtëpia do rindërtohet?
Gjokë Kola: Po! Kërkesa kemi bërë boll, gjë nuk shohim, s’di gjë!
Alfrida Marku: Si e keni kaluar dimrin?
Gjokë Kola: Si kalohet po s’të ma kush, se jena t’u e kalu nëpër çadrat. Si kalohet? Kalohet si dimri.
Alfrida Marku: Ju të gjithë, 5 familjarë rrini në çadër?
Gjokë Kola: Po 5 familjarë, ec e hy prej frike brenda.
Alfrida Marku: Asnjë pjesëtar i familjes nuk punon?
Gjokë Kola: Asnja, se të jetë një, nanën kam…
Alfrida Marku: Keni nënën në pension dhe merrni ndihmë ekonomike.
Gjokë Kola: 50 mijë lekë, 50 mijë lekë të vjetra, ndihmë ekonomike 40 mijë, ato janë, edhe atë qira që ma paguajnë që 10 muaj. Këto janë fitimi jem. Tjetër të ardhura s’kam. Këto janë kushtet e mia, s’kam tjetër ça me thanë.

DENONCIMI I QYTETARIT TË DËMTUAR NGAB TËRMETI, GJOKË KOLA, TALE, BASHKIA LEZHË

Shumë familje të Lezhës janë ende në pritje të shtetit sa i përket rindërtimit të shtëpisë. Gjok Kola, banor në Tale të Lezhës, me shpresën e humbur, thotë se ende nuk ka marrë asnjë përgjigje, se çfarë do të bëhet me shtëpinë e tijë. Në bisedën që pati me ish-nënkryetaren e Bashkisë Lezhë, Alfrida Marku – Dedgjonaj, ai thotë se pavarësisht kërkesave të shumta që ka bërë në institucionet përkatëse, nuk sheh ende dritë në fund të tunelit. Më tej ai shprehet se deri më tani ka qëndruar në çadër nga frika se shtëpia mund t'i zërë brenda. Gjok Kola: Jam Gjokë Kola, banor i Tales. Mu shemb shtëpia që në tërmetin e 26 nëntorit. Jam jashtë në çadër.Alfrida Marku: Të kanë premtuar që shtëpia do rindërtohet?Gjokë Kola: Po! Kërkesa kemi bërë boll, gjë nuk shohim, s’di gjë!Alfrida Marku: Si e keni kaluar dimrin?Gjokë Kola: Si kalohet po s’të ma kush, se jena t’u e kalu nëpër çadrat. Si kalohet? Kalohet si dimri.Alfrida Marku: Ju gjithë, 5 familjarë rrini në çadër?Gjokë Kola: Po 5 familjarë, ec e hy prej friket brenda.Alfrida Marku: Asnjë pjestar i familjes nuk punon?Gjokë Kola: Asnja, se të jetë një, nanën kam…Alfrida Marku: Keni nënën në pension dhe merrni ndihmë ekonomike.Gjokë Kola: 50 mijë lekë, 50 mijë lekë të vjetra, ndihmë ekonomike 40 mijë, ato janë, edhe atë qira që ma paguajn që 10 muaj. Këto janë fitimi jem. Tjetër të ardhura s’kam. Këto janë kushtet e mia, s’kam tjetër ça me thanë.

Gepostet von Partia Demokratike e Shqipërisë am Samstag, 19. September 2020
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Trajtimi Natyral Për Variçet Me Hudhër, Limon Dhe Vaj Ulliri

Venat varikoze ose siç i njohim ndryshe variçet janë një problem shëndetësor i përhapur gjërësisht në botë. Bëhet fjalë...

Zanafilla e Shumë Sëmundjeve Nis Nga Stomaku – Çfarë Duhet Të Bëni

Mbi 2000 vjet më parë, Hipokrati, i njohur si Ati i Mjekësisë, paralajmëroi se stomaku përbën zanafillën e të gjitha sëmundjeve.

Superkompjuteri LUMI do të jetë një nga më të fuqishmit në BE

Superkompjuteri LUMI do të ketë një performancë kulmore teorike prej mbi 550 petaflops. HPE ka njoftuar se i është...

Biden premton vaksinim falas kundër COVID-19

Kandidati demokrat që garon për president të SHBA-së, Joe Biden premtoi se vaksina e koronavirusit të ri (COVID-19) do të bëhet falas...

Rritet në 22 numri i viktimave nga shembja e kishës në Gana

Është rritur në 22 numri i personave që humbën jetën si pasojë e shembjes së një kishe në rajonin lindor të Ganës.